Niedziela Palmowa godz. 13.00

Niedziela Palmowa | 9 marca 2017

Msza święta o godzinie 13:00

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku-Kresach

Pasja według św. Mateusza Stanisława Głowackiego to skomponowany w roku 1969 utwór oratoryjny opatrzony tekstem Ewangelii w języku polskim. Zamierzeniem kompozytora było takie ukazanie męki Jezusa, aby wierni mogli ją „przeżywać jak rekolekcje”.

W warstwie muzycznej ta nowoczesna kompozycja nawiązuje do chorału gregoriańskiego i muzyki staropolskiej. Autor sięgnął po najlepsze tradycje sztuki dramatycznej i muzyki oratoryjnej, w których narracja Ewangelisty i dialogi Jezusa z Poncjuszem Piłatem oraz udziałem arcykapłana, Piotra, Judasza i świadków przeplatają się z partiami chóru w scenach zbiorowych. Wybrzmiały w nich drwiny żołnierzy, szyderstwa kapłanów, krzyki tłumu i rozpacz ludu wobec śmierci Sprawiedliwego.

Oratorium kończy pieśń “Boże cierpiący”, będąca błagalnym lamentem o miłosierdzie.