Pielgrzymka do Fatimy

Oto fotorelacja z pielgrzymki do Fatimy, która wyruszyła wraz z ks. Mariuszem z naszej parafii 4 maja 2017 roku. Swoją drogę rozpoczęli od Mszy św. o godz. 13.00 w naszym kościele. Szczegółowy program znajduje się na końcu artykułu.

 

BARCELONA

Przejazd na zwiedzanie stolicy Katalonii – Barcelony. Zwiedzanie rozpoczniemy od genialnego dzieła Antonio Gaudiego – Sagrada Familia. Stąd przejedziemy do parku Güell – spacer po nieporównywalnym do innych ogrodzie z najdłuższą ławką świata, w którym poza fantazyjną roślinnością i architekturą ogrodową zobaczymy także Muzeum Gaudiego z licznymi pamiątkami po wielkim twórcy. Spacer po Passeig de Gracia, przy której znajdują się dwa najważniejsze obiekty zaprojektowane przez Gaudiego, wpisane na listę UNESCO Casa Mila, Casa Batillo. Po południu udamy się do dzielnicy gotyckiej zachwycającej urokiem niezwykle malowniczych wąskich, średniowiecznych uliczek. Zwiedzimy gotycką katedrę św. Eulalii z XII-XV w. – jeden z cenniejszych przykładów tego stylu w Hiszpanii. Zobaczymy w pobliżu Wielki Pałac Królewski, dawną siedzibę hrabiów Barcelony i królów Aragony. Czas wolny na najsłynniejszym deptaku Barcelony – La Rambla.

MONTSERRAT

Przejazd w okolice Masywu Górskiego Montserrat. Mieści się tutaj jeden z najsławniejszych klasztorów na świecie. Przyciąga tu nie tylko kult Matki Boskiej La Morenta, ale również wspaniała architektura klasztoru usytuowanego na wysokości 1000 m n.p.m., jego legenda, historia oraz piękne widoki roztaczające się z wież budynku. Wjazd kolejka górską na wysokość 700 m n.p.m. – podziwianie widoków. W klasztorze Montserrat na szczególną uwagę zasługują figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, usytuowana w niszy nad głównym ołtarzem Bazyliki. O godzinie 13:00 koncert chóru chłopięcego Escolonia.

Przejazd do Francji, do warownego miasta Carcassonne, największej średniowiecznej twierdzy w Europie, otoczonej podwójnym pierścieniem XII – wiecznych murów obronnych, wpisanej na listę UNESCO. Romańsko–gotycka bazylika Saint-Nazaire i XII-wieczny zamek w sercu miasta. Zabytkowa architektura tego miasta stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks budowli warownych. Zobaczymy Stary Most, Bramę Nabonese, wieżę i zamek, otoczony dwoma rzędami muru obronnego. Ponadto odwiedzimy Bazylikę Saint-Nazire, w której doskonale współgrają ze sobą nawa romańska, transept i gotycki chór. Wnętrze Bazyliki zdobią XVI-wieczne organy oraz pochodzące z XVI wieku witraże. Przejazd do Lourdes.


Całodniowy pobyt w Lourdes: czas na indywidualną modlitwę, kąpiel w wannie z cudowna wodą, nawiedzenie Bazyliki Różańca Świętego, Bazyliki Niepokalanego Poczęcia, Groty Objawień tzw. Massabielskiej, udział we Mszy Świętej oraz Drodze Krzyżowej. Poznanie miejsc związanych ze św. Bernadettą Młym Boly, Le Cachot, gdzie mieszkała rodzina Soubirous.

Zwiedzanie Bilbao, największego miasta Kraju Basków, centrum gospodarczego i kulturalnego. W programie Stare Miasto połączone z nowymi dzielnicami pięcioma mostami, spacer obok XIV- wiecznej Katedry św. Jakuba, Nowy plac, gdzie odbywają się fiesty i parady, Mercado de la Ribera, słynny targ baskijskich smakołyków. Muzeum Guggenheima – architektoniczny symbol miasta- zbudowane w 1997 r. na powierzchni 32500 m², na lewym brzegu rzeki Narvion. Przejazd do Gijon – oferuje fantastyczną mieszankę morskiej tradycji Hiszpanii, doskonałe miejsce na zwiedzanie trochę innej, północnej Hiszpanii.

Przejazd do Santiago de Compostela. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Jakuba Apostoła – trzeciego, pod względem ważności po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego w świecie chrześcijańskim.

Przejazd do Porto – największego miasta w północnej Portugalii, sięgającego korzeniami czasów rzymskich, malowniczo zlokalizowanego na zboczach wzgórz otulających ujście „Złotej Rzeki” Douro do oceanu. Zwiedzanie zarówno nowoczesnej części miasta, jak również starszej zabytkowej, z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Podziwianie widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece”. Następnie krótki objazd miasta autokarem i zwiedzanie fabryki Wina Porto z degustacją. Wyjazd do Zamku Rycerzy (dawni Templariusze) w Tomar. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Przejazd do Coimbry – historycznej stolicy Portugalii, z założonym w 1290 r. uniwersytetem, ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Wizyta na dziedzińcu uniwersytetu. Panoramiczne zwiedzanie miasta, przejście promenadą starówki do autokaru.

Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazare – dawnej uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na malowniczej plaży.

Udział w uroczystościach wg programu Sanktuarium.

FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS

Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Uczestnictwo w drodze krzyżowej, prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Zwiedzanie. 

Msza święta w kościele Igreja de St. Antonio (urodził się tu św. Antoni). Pasteis de Belém – kawa i ciastka w słynnej historycznej restauracji w Lizbonie. City Tour – zwiedzanie zabytkowych miejsc miasta takich jak: kościół św. Antoniego, monumentalna dzielnica Lizbony – gdzie zabytki są jak otwarta księga historii tego kraju, gdzie zakony odegrały ważną rolę – wieża Belem, Pomnik Odkrywców. Przejazd na wzgórze ze Statuą Chrystusa Króla, stamtąd widok na słynny most Vasco da Gama. Następnie – największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Klasztor Hieronimitów z zew. wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd przez historyczną część miasta Baixa.

Pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów. Cieszymy się, że możemy choć w taki sposób współuczestniczyć w drodze do Fatimy, miejsca obchodów stulecia objawień Maryi w Cova da Iria.i prosimy, aby pamiętali również o nas w swoich modlitwach.