40-lecie Cantores Reginae Poloniae

Sprawozdanie z Koncertu Chóru „Cantores Reginae Poloniae” z okazji 40-lecia działalności

Dnia 27 października 2019 r. w kościele pw. M.B. Królowej Polski w Otwocku – Kresach o godz. 19.00 odbył się uroczysty koncert Chóru „Cantores Reginae Poloniae” z okazji 40-lecia jego działalności.
„Wszystko zaczęło się w 1979 r. kiedy funkcję organistki objęła Siostra Maria Benigna Racka ze zgromadzenia SS. Felicjanek. Była to osoba obdarzona niebywałym talentem (…). To spowodowało jednoczenie się wokół Siostry ludzi także kochających śpiew. Tak zaczął tworzyć się chór”. W 1985 r. do współpracy z Chórem dołączył Arkadiusz Grott, „wpisując się na stałe w historię zespołu jako akompaniator, konsultant muzyczny i drugi dyrygent. (…) Przez 40 lat swojej działalności Chór zgromadził pokaźny repertuar liczący około 1000 utworów. Śpiewem uświetniał wiele uroczystości liturgicznych. Uczestniczył w licznych wydarzeniach parafialnych oraz zapraszany był do oprawy Mszy św. także w innych miastach naszej diecezji. Warto wspomnieć w tym miejscu udział Chóru w Mszach podczas pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski – w 1987, 1991 i 1999 r., a także w Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio z kościoła św. Krzyża w Warszawie. Oprócz tego zespół uczestniczył w przeglądach chórów i dawał autorskie koncerty.
Chór cieszył się dużą popularnością. Swój wysoki poziom zawdzięczał ciężkiej pracy i poświęceniu wielu ludzi. (…) W 2001 r. dołączył do zespołu Dominik Kozera najpierw był chórzystą, potem pełnił także funkcję akompaniatora, a od 2009 r. został dyrygentem, kontynuując tradycje poprzedników”. Koncert składał się z dwóch części. „Cantores Reginae Poloniae” czyli „Śpiewacy Królowej Polski” w pierwszej części koncertu wykonali utwory o tematyce maryjnej. Wśród nich znalazły się m.in. takie kompozycje jak: „Regina coeli laetare” Gregora Aichingera, „Ave Maria” Franciszka Schuberta, „Ave Maria” Gaetano Donizettiego oraz „Pozdrowienie Anielskie” Stanisława Moniuszki. Druga część miała charakter dziękczynny („Exultate Deo” Alessandro Scarlattiego, „Jubilate Deo” Wolfganga Amadeusza Mozarta), a także świecki (Aria Skołuby z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Taniec polski” Jana Stefaniego). Na zakończenie usłyszeliśmy „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Partie solowe wykonali: Andrzej Wojda, Krzysztof Michalski oraz Dominik Kozera, który także dyrygował i akompaniował na fortepianie.
Swoją obecnością na koncercie zaszczyciła wszystkich Siostra Maria Benigna, założycielka i wieloletnia dyrygentka Chóru. Wśród zaproszonych gości pojawili się także przełożeni Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, dyrygenci i członkowie otwockich chórów oraz przedstawiciele OCK. Nie zabrakło również byłych chórzystów, z których najstarszy ma 102 lata! O swojej pamięci o Chórze i modlitwie zapewnił ks. Bp Romuald Kamiński – ordynariusz Diecezji warszawsko – praskiej przesyłając list gratulacyjny odczytany w czasie koncertu. Podziękowania wyraził dyrygent Chóru – Dominik Kozera oraz ks. Prał. Jan Śmigasiewicz – proboszcz parafii. Po koncercie odbyło się okolicznościowe przyjęcie dla chórzystów i zaproszonych gości.