Poniżej prezentujemy Sprawozdania z działalności dla Jego Ekscelencji Biskupa Jacka Grzybowskiego.
Punkt Caritasu mieści się obok kościoła dolnego z oddzielnym wejściem od ul. Okrzei. Jest czynny w każdą trzecią sobotę miesiąca w godz. 10.00 – 12.00. Wydawana jest wtedy odzież i żywność, stosownie do potrzeb parafian.
Prace zespołu charytatywnego obejmują:
- Caritas obejmuje opieką zarówno osoby samotne jak i rodziny
- Zakup artykułów żywnościowych i środków czystości
- Wydawanie paczek żywnościowych i odzieży raz w miesiącu
- Przeprowadzenie akcji duszpasterskiej pod hasłem – Drzewko adwentowe
- Przygotowanie na święta Bożego Narodzenia paczek dla dzieci ze szkół SP nr 4 i nr 6
- Comiesięczne opłacanie obiadów dla dzieci z SP nr 4 i nr 6
- Zbieranie datków do puszek w każda I niedzielę miesiąca
- Sprzedaż świec Diecezjalnego Caritasu
- Sprzedaż opłatków
- Sprzedaż gromnic
- Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
Wyżej wymieniony chór powstał w 1979 r. Od października 2009 r. chór prowadzi organista parafialny – Dominik Kozera. Liczy 26 członków w różnym wieku, skupiając w swej strukturze trzy pokolenia śpiewaków. Spotkania odbywają się w sali mieszczącej się na pierwszym piętrze domu trzy razy w tygodniu w systemie: wtorek i czwartek próby głosowe oraz piątek próba wspólna. Dzięki bardzo systematycznej i wytrwałej pracy tak ze strony dyrygenta jak i chórzystów, chór osiągnął wysoki poziom i bogaty repertuar. Dzięki temu stał się szeroko znany i angażowany do różnych uroczystości diecezjalnych.
Zespół wykonuje utwory różnych epok i kompozytorów, począwszy od chorału gregoriańskiego, przez muzykę renesansu i baroku, aż po czasy współczesne. Przeważającą część repertuaru stanowi muzyka liturgiczna, gdyż chór pielęgnuje i upowszechnia przede wszystkim muzykę sakralną. Troszczy się o podnoszenie poziomu jej wykonywania, kształtując estetykę muzyki religijnej w duchu Kościoła.
Głównym zadaniem Zespołu jest oprawa muzyczna Liturgii Mszy św. każdej niedzieli (o godz. 1000). Poza Liturgią Mszy św. chór jest w pełni zaangażowany w służbę całego roku liturgicznego – świąt i uroczystości, np. Czuwanie modlitewne przed Pasterką, śpiew Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową, oprawa muzyczna Triduum Paschalnego wraz z Rezurekcją, Bożego Ciała oraz innych uroczystości parafialnych, asysta przy adoracjach itp.
W parafii chór daje koncerty z okazji wspomnienia św. Cecylii, recitale kolędowe i okolicznościowe, a także występuje w innych parafiach poza Otwockiem.
Nasz zespół parafialny uczestniczył w pielgrzymkach św. Jana Pawła II do Polski, kilkakrotnie śpiewał na Mszy św. transmitowanej przez radio w Bazylice św. Krzyża, w Bazylice Serca Jezusowego z racji 25-tej rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II, podczas III Ogólnopolskiej Sesji Synodu Plenarnego, brał udział w Kongresie Eucharystycznym, uczestniczył w Sacrosongu w Bazylice św. Floriana oraz w II Mazowieckim Festiwalu Muzycznym. Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Otwocku uświetniał uroczystości patriotyczne i okolicznościowe z okazji obchodów 80-lecia, 90-lecia i 100-lecia miasta Otwocka.
Od 1988 r. chór „Cantores Reginae Poloniae brał udział w Przeglądach Chórów Kościelnych w Bazylice Archikatedralnej św. Jana i jest członkiem Federacji „Caecilianum”. Czynnie bierze udział w Powiatowych Przeglądach Chórów organizowanych z racji wspomnienia św. Cecylii, w Przeglądach Kolędowych, Koncertach Pieśni Pasyjnych, a także Festiwalu Maryjnym organizowanym w par. św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Wspólnie z chórami działającymi na terenie miasta Otwocka oprawia Msze św. oraz daje koncerty okolicznościowe. Do ostatnich należały: w 2016 roku koncert: „Chóry Otwockie Miastu” z okazji 100-lecia Miasta Otwocka wykonany wspólnie z Chórem „Lira”, „Concordia” oraz „Via Musica” przy akompaniamencie orkiestry kameralnej „Sinfonia Nova” pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, w 2017 roku koncert kolęd w parafii św. Wita w Karczewie wspólnie z Chórem „Laudate Dominum” pod dyrekcją Bernarda Przybysza, koncert w ramach Festiwalu Świętojańskiego w Mszczonowie, w 2018 roku w styczniu koncert kolęd w naszej parafii wspólnie z wyżej wymienionym chórem z Karczewa oraz w listopadzie koncert patriotyczny wspólnie z dziecięcym chórem szkolnym SP nr 6 „Andromeda” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z okazji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Śpiewał także wraz z Chórem „Concordia” podczas Mszy św. na zakończenie peregrynacji w naszej diecezji obrazu M. B. Częstochowskiej w parafii pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka w Warszawie. W 2019 roku zespół obchodził jubileusz 40-lecia swojej działalności. W związku z tą rocznicą odbyły się dwa koncerty: 27.01.2019 roku (koncert kolęd) oraz 27.10.2019 roku. 8.06.2019 roku wspólnie z połączonymi zespołami biorącymi udział w Sacrosongu Diecezji Warszawsko-praskiej, chór wystąpił w koncercie na zakończenie wspomnianego festiwalu. 31. 08. 2019 roku oprawił Mszę św. na zakończenie Diecezjalnych Dożynek w Ostrówku.
Z powodu pandemii Covid-19 próby i śpiewanie podczas Mszy św. niedzielnych oraz świątecznych zostały zawieszone od marca do końca sierpnia 2020 roku. Po tym czasie działalność została wznowiona na okres dwóch miesięcy po czym nastąpiło kolejne zawieszenie do końca maja (w tym okresie chór zmobilizował się, aby zaśpiewać na Czuwaniu Modlitewnym przed Pasterką i na Pasterce). Od czerwca praca zespołu została wznowiona i trwa aż po dziś dzień.
Opisywany zespół jest wyraźnie amatorskim chórem parafialnym i jako taki ma w swoim repertuarze ponad 800 utworów i może się poszczycić dorobkiem artystycznym utrwalonym na płytach i kasetach.
Całokształt pracy chóru skierowany jest przede wszystkim na służbę Liturgii Kościoła; na wytworzenie w niej klimatu jedności i modlitwy, co z kolei ma ułatwić wiernym rozmodlenie i podniesienie umysłu i serca ku chwale Bożej.
Od lutego 2020, z uwagi na pandemię i związane z nią przepisy sanitarne, chór wstrzymał swoją działalność. Jednakże zaśpiewał na Boże Ciało. Od września tego roku wrócił już do swojej normalnej działalności. Cieszy fakt, że do chóru zgłosiły się nowe osoby i to młode.
Ogromną radością jest to, że członkowie zespołu na ogół w pełni uczestniczą we Mszy św., przystępując do Komunii św. nieomal w każdą niedzielę i święta.
Skład kręgu:
- Ewelina i Łukasz Bancarzewscy – parafia tutejsza, w DK od 2006 r., 4 dzieci (Karolina, Krzysztof, Elżbieta, Barbara)
- Anna i Maciej Bogumiłowie – parafia tutejsza, w DK od 2006 r., 2 dzieci (Liliana, Aleksandra)
- Agata i Piotr Boguszowie – parafia Świętego Wita w Karczewie, w DK od 2006 r., 3 dzieci (Karol, Marta, Sebastian)
- Justyna i Sebastian Wydrowie (obecnie sprawujący posługę animatorów) – parafia tutejsza, w DK od 2009 r., 5 dzieci (Weronika, Gabriela, Celina, Helena, Antoni)
- Marcin Skolasiński – opiekun kręgu, wikariusz tutejszej parafii
Jesteśmy kręgiem Domowego Kościoła działającym przy parafii M.B. Królowej Polski w Otwocku-Kresach od września 2014 roku. Jednakże wszyscy posiadamy kilkunastoletni staż formacyjny DK odbyty w innych kręgach. Nasze poprzednie kręgi, z których się wywodzimy miały różne losy – przenosiły się, rozwiązywały, a my chcąc kontynuować rozpoczętą formację postanowiliśmy utworzyć nowy, wspólny krąg. Chęci te, poparte pragnieniem działania przy własnej parafii w Otwocku udało nam się zrealizować dzięki zgodzie i błogosławieństwu księdza proboszcza Jana Śmigasiewicza. Pierwszym opiekunem kręgu był ks. Grzegorz Burakiewicz, w latach 2016-2021 posługę tę pełnił ks. Mariusz Lech, a od września 2021 jest nim nowo przybyły do parafii wikariusz ks. Marcin Skolasiński.
Każde z naszych małżeństw przeszło formacje podstawową i jako krąg przez ostatnie 7 lat realizowaliśmy formacje permanentną zgodnie z zaleceniami kręgu centralnego DK i tematyką proponowaną w Listach do wspólnot rodzinnych Domowego Kościoła. W obecnym roku formacyjnym 2021/2022 zdecydowaliśmy się na powtórzenie podstaw drogi formacji w DK oraz przypomnienie sobie zasad i metod pracy kręgu zgodnie z charyzmatem Ruchu Światło-Życie. Podczas tegorocznych spotkań kręgu zgłębiamy duchowość małżeńską osadzoną na podstawowych prawdach wiary sformułowanych przez ks. Blachnickiego w Drogowskazach Nowego Człowieka oraz pogłębiamy rozumienie istoty poszczególnych zobowiązań, by wprowadzić je w codzienne życie.
Na naszych spotkaniach wspólnoty próbujemy zgłębiać czym jest powołanie do świętości małżeństwa i jak realizować to powołanie w jedności ze współmałżonkiem. Formację własną realizujemy w środowisku rodzinnym poprzez realizację zobowiązań pogłębiających naszą relację z Panem Bogiem i umacniających nasze małżeństwa, nasze rodziny i nas samych. Dzięki temu staramy się świadczyć o Bogu własnym życiem w środowiskach, w których żyjemy i pracujemy.
Nazywamy się Aneta i Paweł Gawryś. Jesteśmy małżeństwem i mamy pięcioro dzieci. Od początku naszego małżeństwa chcieliśmy udzielać się w parafii przy przeprowadzaniu katechezy przedmałżeńskiej dla narzeczonych. Po dobyciu specjalnego kursu przy Biskupiej Kurii Warszawsko-Praskiej i po zadaniu egzaminu, we wrześniu 2017 roku otrzymaliśmy od Śp. Arcybiskupa Henryka Hosera misję kanoniczną upoważniająca nas do pracy w Parafialnym Ośrodku Formacji Rodzinnej. Wtedy naszą posługę zaczęliśmy sprawować w Par. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku-Kresy.
W latach 2018-2021 współprowadziliśmy z księżmi wikarymi 8 kursów przedmałżeńskich. Z Poradni Rodzinnej w latach 2018-2021 skorzystało 25 par narzeczonych oraz 3 małżeństwa w kryzysie.
W czasie pandemii i jej obostrzeń nasze spotkania odbywały się on-line.
Wspólnota Lectio Divina przy w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski Otwocku-Kresach powstała w 2012 Inicjatorkami naszej grupy były P. Magdalena Błaszczyk i p. Zofia Kruczała, które po spotkaniach modlitewnych w Warszawie Ząbki i spotkaniach z małżonkami Moniką i Marcinem Gajdami zapragnęły kontynuować modlitwę lectio divina w swojej parafii.
Pierwsze spotkanie Wspólnoty miało miejsce we wrześniu 2012 roku. Obecnie do Wspólnoty Lectio Divina przy Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski Otwocku-Kresach należało 11 osób, na dzień dzisiejszy 9 osób.
Wspólnota spotyka się w każdy czwartek o godzinie 19.00.
Nasz wspólnota wyrosła ze Wspólnoty Miłości Miłosiernej. To duchowa rodzina, która chce się formować wewnętrznie w duchowości pustych rąk. Członkowie wywodzą się się z różnych środowisk i wspólnot. Kontaktują ze sobą internetowo a spotykają raz w roku na wspólnych rekolekcjach i wyjazdach wakacyjnych.
Przebieg spotkania jest bardzo prosty i ma tradycyjną formę:
- lectio (czytanie)
- meditatio (rozważanie)
- oratio (modlitwa spontaniczna),
- contemplatio (modlitwa kontemplacyjna).
W czasie spotkania czytamy również dokumenty Kościoła oraz dzieła wielkich świadków modlitwy.
Celem działalności Wspólnoty jest pogłębiona medytacja Słowa Bożego. Chcemy odkrywać bezwarunkową miłość Boga, spotykać się z Nią na modlitwie i żyć Nią na co dzień. Członkowie uczestniczą w miarę możliwości i procesu wzrastania w rekolekcjach proponowanych przez małż. Monikę i Marcina Gajda (pierwszymi inicjatorami Wspólnoty Miłości Miłosiernej powstałej w Bolechowie) oraz w rekolekcjach i sesjach oferowanych przez inne organizacje katolickie w ramach pogłębiania modlitwy lectio divina. Na przykład rekolekcje organizowane przez Salwatorianów w Krakowie i Trzebini.
Wzrastamy w modlitwie, lekturze Słowa Bożego, dzieleniu się świadectwem wiary. Nasze spotkania modlitewne kończą się przed Najświętszym Sakramentem w intymnej atmosferze i są ważnym elementem wzrostu i przemianie duchowej. Do wspólnoty zapraszamy wszystkich, którzy chcą wybrać właśnie taki sposób życia, drogę prowadzącą do głębszej intymności z Bogiem, zakochali się w Piśmie Świętym i tych wszystkich którzy chcą się przekonać, że w Piśmie Świętym jest ukryty skarb Słowa Bożego.
W parafii pw. MB Królowej Polski w Otwocku regularnie służy przy ołtarzu 11 ministrantów młodszych oraz 13 ministrantów starszych i lektorów. Młodsi są podzieleni na grupy. Każdą grupą opiekuje się wyznaczony lektor.
Zbiórki odbywają się raz w miesiącu, oddzielnie dla młodszych i oddzielnie dla starszych. Młodsi ministranci doskonalą sposób służenia do Mszy Świętej, uczą się o roku liturgicznym itd.
Lektorzy i starsi ministranci mają zbiórki formacyjne oparte na tekstach wybranych z nauczania Kościoła i papieży.
Rokrocznie odbywa się opłatek ministrancki, spotkanie wielkanocne, a rok formacyjny kończymy wspólnym ogniskiem.
Rada Duszpasterska, wcześniej jako Rada Parafialna, istnieje w parafii od 1992 roku. Jej skład nieustannie zmieniał się. Człon jej stanowili pracownicy, liderzy grup działających w parafii, bracia z Totus Tuus oraz inni. Obecna Rada Duszpasterska została powołana w roku 2013, przez ks. proboszcza Jana Śmigasiewicza. Jej skład ulegał niewielkim zmianom. Obecnie stanowią ją:
- Prob. Ks. Jan Śmigasiewicz – opiekun
- Ks. Bartosz Porzeziński – wikariusz
- Ks. Marcin Sokolnicki – wikariusz
- Marian Szarek – przewodniczący
- Dominik Kozera – organista
- Robert Zając – kościelny
- Mariusz Konowrocki – katecheta
- Bracia Totus Tuus: Stanisław Stanaszek, Paweł Gawryś,
- Andrzej Jagiełło
Spotkania Rady odbywają się systematycznie w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 19.00 na w salonie na plebanii, z wyjątkiem lipca i sierpnia ( podczas wakacji nie ma spotkań). Co prawda nie wszyscy jej uczestnicy są obecni na każdym zebraniu, ale pozostają w łączności i mają udział w określaniu i podejmowaniu realizacji nowych decyzji i pomysłów. Raz w roku starają się być obecni wszyscy. A jest to spotkanie opłatkowe, w trzecią niedzielę stycznia każdego roku.
Każde spotkanie rozpoczynało się zawszy modlitwą wstawienniczą, o szybką beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od września uczestnicy Rady dziękują Bogu za beatyfikację i modlą się o pokój na świecie. Na zakończenie obrad, ks. proboszcz prowadzi modlitwę okolicznościową i udziela wszystkim zebranych duszpasterskiego błogosławieństwa.
Tematem spotkań są aktualne sprawy dotyczące życia parafii duszpasterskiego, religijnego jak i spraw gospodarczych. Rada aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu tych parafialnych problemów, zarówno planów duszpasterskich i duchowych jak i planów ekonomicznych. Służy pomocą w ocenie i podejmowaniu decyzji w sprawach remontowych. Poświęca wiele czasu na organizację czterech ołtarzy na Boże Ciało, pomysłowi na nową trasę procesji eucharystycznej. Omawiane są sprawy z budową Grobu Pańskiego, Żłóbka. Przedmiotem rozmów jest organizacja odpustu parafialnego. Udziela się w organizowaniu i podejmowaniu pielgrzymek.
Schola dziecięca naszej parafii została założona we wrześniu 1997 roku przez siostrę M. Zacharię Felicjankę. Od 2001 roku kierownictwo muzyczne scholi objął Dominik Kozera, organista naszej parafii. A od września 2015 roku funkcje opiekuna scholi pełni siostra M. Marta Piaskowska ISSM. W 2016 roku do scholi dołączyli Barbara – (wokal i gitara) i Daniel – (gitara) Grynhagel z córkami Aleksandrą – (skrzypce) i Julią – (flet poprzeczny). Schola Kresy liczy obecnie 25 dziewcząt w wieku od III do VI klasy szkoły podstawowej.
Spotkania Scholi odbywają się we wtorki o godz.16.30 i w niedziele o godz. 10.30 , po którym śpiewamy na Mszy Świętej o godz. 11.30.
Schola uczestniczyła w Sacrosngu DWP w 2014, 2015 i 2016 roku. Uczestniczyliśmy w Diecezjalnych spotkaniach Służby Liturgicznej, które odbywały się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Dzieci z Scholi co roku przygotowują na wspólnych spotkaniach sianko na stół wigilijny i kredę z kadzidłem na 6 stycznia, które rozprowadzają wśród parafian w kościele. Za zebrane ofiary pielgrzymują do różnych świętych miejsc Polski w trzy i czterodniowych pielgrzymkach. Od 2015 roku Schola pielgrzymowała w :
- 2015 r. do; Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic.
- 2016 r. do; Częstochowy i Olsztyna k. Częstochowy.
- 2017 r. do; Poznania, Kórnika, Rogalina i Kalisza.
- 2018 r. do Lichenia, Lednicy, Gniezna, Biskupina i Inowrocławia.
- 2019 -2020 r. ze względu na pandemię pielgrzymki się nie odbyły.
Schola od 2015 roku organizuje wspólnie z Prywatną Szkoła Muzyczną z Otwocka parafialne kolędowanie. I wspiera chore dzieci śpiewając dla nich w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
Serwis medialny w parafii istnieje do 2013 r. Dokonuje go małżeństwo Anna i Mariusz Wieliczko
- Strona internetowa parafii
Parafialna strona znajduje się pod adresem: www.parafiaotwockkresy. Została zmodernizowana w grudniu 2015 roku. Jest responsywna, tzn. dostosowuje się do wielkości ekranu, na którym jest oglądana. Zamieszczono w niej informacje dotyczące parafii i grup działających na terenie parafii. Zainteresowani znajdą również na stronie Kronikę Parafialną w formacie PDF – zapis dziejów parafii od 1934 do 2012 roku. Strona startowa zawiera najpotrzebniejsze informacje w układzie akordowym, co przyspiesza odszukanie właściwej wiadomości. Układ strony jest przejrzysty, zawiera również wtyczkę ułatwiającą odczytywanie strony osobom ze szczególnymi trudnościami (niedowidzącym, słabowidzącym – można powiększać tekst, zmieniać kontrast czy układ kolorystyczny zapewniający lepszą widoczność).
- Transmisja On- line
W listopadzie 2017 roku została zakupiona kamera na potrzeby transmisji on-line. Pierwszym dostawcą usług streamingowych była firma amerykańska. Bardzo duże koszty zmusiły do poszukania innej firmy dostarczającej tego typu usługi. Wybór padł na polską firmę Streaming 360°. Współpracujemy z tą firmą od 2018 roku i jak dotąd nie było żadnych problemów, jakość transmisji zawsze jest na najwyższym poziomie. Dzięki kamerze parafia może transmitować ważne wydarzenia. Pierwszym była Peregrynacja kopii Obrazu MB Częstochowskiej. Od tamtej pory transmisja on-line wpisała się na trwale na stronie parafialnej i w świadomości parafian. Niejednokrotnie dochodziły do nas informacje, iż Msze św. transmitowane przez kamerę są oglądane na całym świecie.
- Dokumentacja wydarzeń uroczystości parafialnych
Każda uroczystość lub ważne dla parafii wydarzenie jest dokumentowana poprzez fotografie i filmy. W zakładce wydarzenia na bieżąco są zamieszczane fotorelacje z I Komunii św., rekolekcji, pielgrzymek, festynów, wizytacji, czy koncertów odbywających się w kościele. W roku 2019 hosting strony parafialnej został powiększony o kolejne GB, by móc zamieszczać kolejne zdjęcia. Parafianie przyzwyczaili się do wykonywanych zdjęć, fotograf wykonujący zdjęcia pamięta o ważnych zasadach fotografowania podczas Mszy św., stara się nie rozpraszać swoją pracą innych uczestników Eucharystii. Parafianie mają możliwość podzielenia się wydarzeniami z życia parafii np. z rodziną oglądając wspólnie zdjęcia. Piękne inicjatywy księży duszpasterzy zapisane obrazem cyfrowym dają innym przykład jak można ubogacać życie duchowe dzieci, młodzieży i dorosłych (np. tort urodzinowy dla Pana Jezusa z okazji Bożego Narodzenia, konkursy dla dzieci, inne aranżacje Grobu Pańskiego, Bal Wszystkich Świętych itp.).
- Media pomagają w kontakcie z parafianami
Dzięki mediom – stronie parafialnej, profilu FB parafii – trudne czasy pandemii łatwiej było przejść wspólnie łącząc się podczas nabożeństw, mszy św. czy uroczystości. Za pomocą Facebooka wielu parafian szuka kontaktu z duszpasterzami, przekazuje swoje uwagi, spostrzeżenia. Dzięki Facebookowi – jego zasięgowi i temu, że skupia młodych można szybciej dotrzeć do nich z przekazem ewangelicznym lub informacjami np. dotyczącymi bierzmowania.
- Streaming Sacrosongu dla uczestników, jurorów, słuchaczy i oglądających.
Co roku w parafii organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong DWP. Uczestniczy w nim wiele osób i grup śpiewaczych z Polski i zza granicy. Na festiwal przybywają osoby biorące udział w konkursie. Rodziny zaś mają możliwość uczestniczyć poprzez transmisję on-line. Mogą słuchać innych uczestników, porównywać poziom artystyczny. Dla osób z zagranicy możliwość zobaczenia swoich był zawsze dużym przeżyciem i wielką pociechą. Wraz z nastaniem pandemii organizatorzy zmienili formę przeprowadzania konkursu. Uczestnicy zgłaszali się z nagraniami swoich utworów przesyłając je przez We Transfer lub zamieszczając na YT. Jury miało trudniejsze zadanie, by oddzielić umiejętności od możliwości technicznych nagrań. Sam Koncert Laureatów był udostępniony on-line, również na stronie www.sacrosongdwp.pl.
- Transmisja nabożeństw 24 h, możliwość uczestniczenia z zagranicy, szczególnie w okresie pandemii zdało to egzamin przy obostrzeniach sanitarnych
Po wprowadzeniu obostrzeń, wprowadzeniu limitu wiernych wiele parafii szukało rozwiązań pozwalających na udostępnieniu możliwości uczestniczenia ludziom w nabożeństwach, mszach świętych. Nasza parafia była już gotowa na to od 2017 roku. Transmitujemy przez 24 h, kamera dostosowuje sposób wyświetlania w zależności od zastanego oświetlenia. Link do transmisji z kamery znajduje się na pierwszej stronie www parafii. Aplikacja Google Analystics pokazuje dane demograficzne. W przedziale czasowym od 25 listopada 2017 roku do 1 grudnia 2021 roku widać, że więcej kobiet wchodzi na stronę parafialną (64%) niż mężczyzn (36%). Najbardziej cieszy przedział wiekowy uczestników – najwięcej jest w wieku 25-34 lat. Niewielu mniej jest w wieku 36-44 lat. Warto zauważyć, że seniorów jest na podobnym poziomie co pozostałych użytkowników.
Poniżej zamieszczona jest mapa, na której widać skąd oglądana jest transmisja z parafii MB Królowej Polski w Otwocku.
Najwięcej oglądających jest z Warszawy.
Na osi czasu widać w przedziale miesięcznym, kiedy jest największa oglądalność transmisji on-line. Widać, że wzrost oglądalności zaczyna się od marca 2020 roku, kiedy wprowadzono obostrzenia. Spadek następuje w okresie wakacyjnym, wzrasta w okresie wielkanocnym i Bożego Narodzenia.
- Monitoring obiektów kościelnych
Kamera On-line wspiera monitoring obiektów kościelnych. Zamieszczone są dodatkowe kamery na zewnątrz. Dzięki nim udało się ustalić sprawców kradzieży lub uszkodzenia samochodów.
- Dzięki On- line, księża przygotowujący dzieci do I Komunii św. podczas lockdown’u i kwarantanny mieli kontakt z dziećmi i ich rodzicami.
Media, które wspierają naszą parafię pomagają w komunikacji księży, sióstr zakonnych, katechetów z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św., z kandydatami do bierzmowania, z ministrantami. Lockdown ograniczył możliwość spotykania się w większych grupach. Utworzone grupy na FB pozwoliły na wspólną komunikację. W ten sposób najszybciej można było dotrzeć z potrzebnymi informacjami. Sala konferencyjna pozwala na prowadzenie spotkań również on-line np. spotkań dla narzeczonych.
W dolny kościele pomimo, tego że nie ma zamontowanej kamery jest możliwość oglądania tego, co dzieje się w górnym kościele. Poprzez projektor multimedialny z komputera stacjonarnego jest wyświetlana na ekranie transmisja on-line. Ten sposób jest wykorzystywany m.in. podczas I Komunii św., gdzie obostrzenia nie pozwoliły na uczestnictwo w uroczystościach większej ilości osób ze względu na limit osób.
- Systematyczne uaktualnianie strony internetowej
Strona internetowa jest systematycznie uzupełniana. Co tydzień zamieszczane są ogłoszenia parafialne, intencje mszy św., ważne komunikaty. Wszystkie fotorelacje zamieszczane są w zakładce Wydarzenia. W zakładce Pielgrzymki zamieszczane są informacje, relacje dotyczących pielgrzymek parafialnych. Uruchomiliśmy możliwość wsparcia parafii w systemie Dotpay. Można wpłacić ofiarę na kościół w sposób tradycyjny, szybkim przelewem lub Blikiem.
- Serwis urządzeń medialnych
Systematycznie i na bieżąco jest dokonywany serwis urządzeń medialnych. W 2020 roku został zmodernizowana linia domofonów, wymieniona centralka telefoniczna. Przeprowadzone nowe okablowanie z kościoła do kancelarii. Planowana jest wymiana kamery transmitującej na nowszej generacji. Na bieżąco są serwisowane komputery, laptopy, drukarki i kopiarki znajdujące się w domu parafialnym.
Podsumowując należy stwierdzić, iż parafia potrafiła dostosować się do wymagań, jakie stawiają obecne czasy. A nawet je wyprzedziła. Korzysta z możliwości, jakie dają współczesne technologie. Nie boi się nowych wyzwań jednocześnie nie zapominając o tradycji. Wielu parafian stwierdza, że media przybliżają i ułatwiają uczestniczenie w życiu parafii.
Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji „Otwock Kresy” powstała jako konsekwencja Seminarium Odnowy Wiary – rekolekcji ewangelizacyjnych, które odbyły się w tutejszej Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku na Kresach w dniach od 7 września do 26 października 2015 roku. Prowadzącym rekolekcje był Witek Wilk. Seminarium Odnowy Wiary odpowiedziało na potrzebę budowania formacji duchowej i chęci pogłębiania relacji z Bogiem, która zrodziła się w sercach członków naszej parafii. Wspólnota jest kontynuacją rozpoczętego wówczas procesu.
Celem Wspólnoty jest formacja i ewangelizacja według słów Św. Jana Pawła II, że ” świat potrzebuje ewangelizacji z nową mocą” (por. encyklika Redemptoris Missio). Pierwsze nasze spotkanie miało miejsce 2 listopada 2015 roku. Pierwszym duszpasterzem Wspólnoty został ks. Mariusz Lech, natomiast liderem z ramienia SNE – Michał Kwiatkowski. Obecnie duszpasterzem naszej Wspólnoty jest ks. Marcin Skolasiński – miejscowy wikariusz, a liderem Artur Tomaszewski.
Od początku nieprzerwanie Wspólnota SNE spotyka się w każdy poniedziałek o godzinie 19.30. Są to spotkania formacyjne, gdzie uczymy się wiary i głoszenia Słowa Bożego, skutecznie i na różne sposoby. Na spotkania przychodzi ok. 60 osób. Jesteśmy bardzo zróżnicowaną grupą wiekową. Są w śród nas młodzież, dzieci, dorośli, małżeństwa, samotni i osoby starsze, ale młode duchem. Modlimy się modlitwą spontaniczną, która otwiera serca na spotkanie z Bogiem. Po modlitwie każda grupa wiekowa spotyka się oddzielnie na konferencji. Po niej zaś spotykamy się w stałych grupkach, w których dzielimy się doświadczeniem Boga w naszym życiu, a w tym nam pomaga lektura Słowa Bożego. Wspólnota chętnie uczestniczy w życiu Parafii i jest otwarta na każdą propozycję Księdza Proboszcza np. czynnie włączamy się w przygotowanie kandydatów do bierzmowania.
W pierwsze poniedziałki miesiąca wraz z wiernymi spotykamy się na Mszy Świętej o godz.19.00, po której każdy może dać świadectwo wiary w swoim życiu. Po Mszy św. następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, a Diakonia Uwielbienia prowadzi modlitwę i śpiew. W tym czasie uczestnicy mogą skorzystać z posługi wystawienników z Diakoni Modlitwy Wstawienniczej. Nasze spotkania modlitewno – ewangelizacyjne są ważnym elementem odnowy duchowej Parafian.
Jesteśmy Wspólnotą otwartą. Do dnia dzisiejszego odwiedziło nas wiele osób. Niektórzy zostali z nami i wspólnie wzrastamy. Inni szukają dalej lub znaleźli inną drogę do Boga.
Jako członkowie SNE bierzemy udział w wielu kursach-rekolekcjach proponowanych przez SNE, które formują i przygotowują nas do ewangelizacji tam gdzie będziemy wezwani przez Opatrzność Bożą.
Kościelna Służba Porządkowa (KSP) w parafii istnieje od maja 1979 roku. Wtedy władza kościelna Archidiecezji Warszawskiej zdecydowała ( bł. kard. Stefan Wyszyński), aby powołać mężczyzn do służby kościelnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ładu i porządku podczas I Pielgrzymki do Ojczyzny Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1979 r. Rekrutacja mężczyzn do KSP odbyła się we wszystkich parafiach Archidiecezji. Tej formacji nadano nazwę, zaczerpniętą z herbu papieskiego, „Totus Tuus”. Nasza Parafia w odpowiedzi na apel władz diecezjalnych zorganizowała grupę 70 mężczyzn. Pełniła ona służbę porządkową przez cały czas trwania I Pielgrzymki Ojca Świętego wykonując sumiennie powierzone jej zadanie.
Praca i służba mężczyzn z Totus Tuus, realizujących wyznaczone im zadania podczas Pielgrzymki, zostały ocenione przez wszystkich bardzo dobrze. Dlatego władza diecezjalna podjęła decyzję o nierozwiązywaniu tej grupy. Dlatego opracowano dla niej diecezjalny statut. Zawierał on ogólne zasady organizacyjne: strukturę grupy, czas formacyjnych spotkań, zasady funkcjonowania, uczestnictwo przedstawicieli grupy (pocztu sztandarowego)w uroczystościach diecezjalnych i parafialnych, takich jak odpusty, peregrynacje uroczystości patriotyczne, rekolekcje i inne okolicznościowe spotkania. Ustalono, że członkowie KSP podczas wykonywania swoich obowiązków występują w odpowiednim uniformie. Każdego obowiązuje ciemny garnitur, biała lub jasna koszula, krawat, granatowa furażerka z napisem Totus Tuus oraz plakietka identyfikacyjna zawierająca zdjęcie, nazwisko i imię.
Grupa działająca przy par. M. B. Królowej Polski została włączona w nowe powstałe w diecezji struktury i podjęła stałą pracę w Stowarzyszeniu KSP. Na początku istnienia parafialnego Totus Tuus uczestniczyło w różnym stopniu zaangażowania ponad 70 osób. Opiekunem grupy był ks. prałat Włodzimierz Jabłonowski.
Oto nazwiska poszczególnych braci, niektórzy z nich już nie żyją.
J. Balas, P. Bobisz, P. Brojek, H. Całka, J. Brzost, J. Całka, J. Chyliński, S. Ciborek, G. Czajkowski, A. Dudek, L. Ejnik, R. Feliński, F. Filipiak, K. Firląg, D. Gawroński, E. Gawryś, M. Gil, J. Głasek, H. Grzybowski, J. Grzybowski, J. Gwiazda, Cz. Jagiełło, J. Jureczko, J. Kasprzak, M. Koc, W. Klimek, Z. Konowrocki, K. Konstantyn, A. Kowalewski, W. Kozłowski, J. Krawczyk, W. Kudlak, K. Kwiatkowski, A. Lach, W. Laskus, J. Lis, G. Łapiński, R. Łapiński, Z. Majewski, A. Marzęcki, Z. Mazurek, A. Mądry, A. Mika, H. Mocianko, J. Nowosielski, J. Olszanko, S. Osiak, A. Owczarczyk, D. Paduch, E. Paduch, Z. Parzych, H. Pepel, J. Piasecki, M. Piotrowski, J. Opis, R. Porowski, J. Rosłaniec, M. Rzepecki, A. Skwara, Z. Sławiński, K. Sokołowski, Z. Sokołowski , S. Stanaszek, S. Sterna, K. Strzałek, M. Szarek, A. Szeląg, K. Szmidt, M. Szmidt, R. Szmidt, M. Szostak, K. Śladowski, A. Woźniak, A. Izdebski, M. Ziomek, D. Żołądek, J. Żołądek.
Dzisiaj niektórzy już nie żyją na ziemi i służą Panu Bogu w niebie.
Grupie parafialnej przewodzili kolejno następujący bracia:
Grzegorz Łapiński, Marian Rzepecki, Stanisław Janaszek.
Obecnie grupa liczy 16 braci i przewodniczy jej Marian Szarek. Od 1 lipca 2012 roku opiekunem parafialnej grupy Totus Tuus został nowy proboszcz ks. prał. Jan Śmigasiewicz
Zadania i obowiązki członków KSP – Totus Tuus.
Sprawowanie funkcji porządkowych podczas religijnych uroczystości w skali krajowej, diecezjalnej, dekanalnej i parafialnej. Uczestnictwo w działalności podejmowanej przez Zarząd Diecezjalnej KSP między innymi: organizacja i udział w Praskiej Pielgrzymce Rodzin do Częstochowy, udział w diecezjalnych rekolekcjach wielkopostnych i w adwentowym modlitewnym dniu skupienia. Stała praca nad sobą – poszerzanie wiedzy religijnej i rozwój duchowości.
Służenie swoją postawą religijną dla społeczności parafialnej jako wzór właściwego zachowania.
Praca na rzecz parafii:
Uczestnictwo w parafialnych uroczystościach. Organizacja i zapewnienie bezpieczeństwa podczas uroczystości parafialnych: odpust, festyn parafialny, bierzmowanie, I Komunia św., Sacrosong DWP, okolicznościowe koncerty w kościele, instalacja choinek na Boże Narodzenie, budowa Grobu Pańskiego. Organizacja prac wykonawczych przy budowie ołtarzy na Boże Ciało, organizacja i uczestniczenie w parafialnych pielgrzymkach. Niektórzy członkowie spełniają obowiązki Rady Duszpasterskiej.
Dzisiaj
Członkowie parafialnej grupy KSP biorą udział w każdym comiesięcznym spotkaniu, które odbywa się w każdą niedzielę miesiąca o godz. 19.00. Każde spotkanie upamiętnia datę wyboru kardynała Karola Wojtyłę na Papieża. Spotkania odbywają się w sali parafialnej. Delegaci z parafii wraz z pocztem sztandarowym uczestniczą w różnych spotkania diecezjalnych, organizowanych przez Zarząd Diecezjalny. Najczęściej są to wzajemne wizyty delegacji z pocztem sztandarowym na uroczystościach odpustowych, dożynkowych oraz uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych. Po liturgii uroczystości organizowana jest zawsze dla delegacji okolicznościowa agapa. Wyjątkowe są zawsze spotkania robocze, opłatkowe oraz wielkanocne. Każdego roku odbywają się w parafii uroczyste spotkania opłatkowe i wielkanocne z udziałem księży pracujących w parafii oraz z udziałem żon członków służby.
Działalność Młodzieżowej Grupy Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku w parafii Matki Bożej Królowej Polski
Początki naszej grupy wolontariatu są ściśle związane z parafią Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku. W roku 2002 zachęceni przez siostrę Kingę CSSF (Felicjankę) zaczęliśmy wspierać punkt charytatywny działający przy naszej parafii. Początkowo były to szkolne zbiórki słodyczy do paczek świątecznych dla potrzebujących. W taki sposób zawiązała się grupa uczniów oraz nauczyciela pana Mariusz Konowrockiego, którzy zapragnęli działać oficjalnie na rzecz innych ludzi. Dobra współpraca parafii ze szkołą przyczyniła się do tego, że zaczęliśmy podejmować coraz nowsze wyzwania dla ludzi potrzebujących wsparcia jak również wspierając dzieła miłosierdzia, edukacji czy ogólnego rozwoju społeczności lokalnej.
Od prawie 20 lat środowiskiem i fundamentem naszej działalności jest parafia na terenie której znajdują się obydwie szkoły. Tutaj było nasze źródło i nadal tak pozostaje.
Do najważniejszych naszych działań na terenie parafii zaliczamy:
- Wspieranie punktu charytatywnego poprzez szkolne zbiórki żywności, słodyczy, chemii gospodarczej czy środków czystości.
- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas. Przez cztery niedziele adwentu nasi wolontariusze rozprowadzają świece, które płoną na wigilijnym stole. Dochód przekazywany jest do Caritas oraz punktu charytatywnego.
- Przeprowadzenie kwesty na rzecz Fundacji Nowego Tysiąclecia w ramach obchodzonego Dnia Papieskiego.
- Rozprowadzanie palm wielkanocnych przy kościele, całkowity dochód przeznaczony jest na przygotowanie paczek świątecznych dla najuboższych rodzin.
- Udział w kwestach odbywających się przy parafii na rzecz otwockiego hospicjum w ramach akcji Pola Nadziei.
- Zaangażowanie młodzieży w działania logistyczne przy kolejnych edycjach Sacrosongu odbywającego się przy naszej parafii.
- Organizacja i aktywny brali udział w pierwszym Orszaku Trzech Króli w Otwocku.
Oprócz w/w akcji wspieramy również fundacje, stowarzyszenia czy osoby indywidualne:
- Wspieramy chore dzieci w szpitalach onkologicznych razem z fundacją Mam Marzenie. Spełniamy marzenia małych pacjentów szpitalnych oddziałów. Zbieramy pluszowe misie dla dzieci, aby towarzyszyły im w chorobie.
- Wspieramy Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, przeprowadzając akcje zbierania pieluch, środków pielęgnacji niemowląt czy ubranek dla dzieci.
- Wspieramy seniorów z domu pomocy społecznej „Wrzos” w Otwocku. Przygotowujemy dla nich upominki świąteczne, w czasie pandemii nie możemy jednak osobiście odwiedzić pensjonariuszy z kolędami.
- Opiekujemy się opuszczonymi grobami na otwockim cmentarzu.
- Udało się nam sfinansować naukę trójki dzieci z ramach Adopcji Serca.
- Pomagamy Polakom mieszkającym na Kresach Wschodnich, szykując im paczki żywnościowe.
- Wspieramy również bezdomne zwierzęta w schroniskach.
Mniejszych lub większych akcji jest dużo. Odpowiadamy na bieżące potrzeby społeczności lokalnej, chętnie angażując się w kolejne akcje. Do tej pory otrzymaliśmy międzynarodową nagrodę Marzenka za działanie na rzecz dzieci onkologicznych oraz w ubiegłym roku statuę Anioły Wolontariatu Powiatu Otwockiego.
W roku 2018 do grupy wolontariatu działającej przy parafii dołączyła Szkoła nr 6. Od tego roku młodzież w szkołach działa osobno, ale w parafii razem, pod opieką pana Mariusza Konowrockiego.
Tak jak zostało napisane na początku, nasza grupa nadal swoje źródło działalności ma w parafii, z niej czerpie duchową siłę i wokół nie podejmuje stale swoje działania. Mamy nadzieję, że poprzez bliskość Kościoła i jego wsparcie, w naszej młodzieży zakorzeni się ewangeliczna potrzeba bycia dobrym przez całe swoje dalsze życie.
Na wszystkie nasze działania, dla naszych wolontariuszy, dla osób którym staramy się pomóc prosimy Księdza Biskupa o Pasterskie błogosławieństwo.
Na początek trochę historii.
Pierwszy SACROSONG DWP odbył się w 1994 roku, w katedrze św. Floriana w Warszawie rozpoczął się Mszą św. odprawioną przez ówczesnego ordynariusza diecezji Bp. Kazimierza Romaniuka.
Oto przemówienie dyr. Sacrosongu na jego otwarcie:
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Ekscelencjo, szanowni zebrani księża, siostry zakonne, opiekunowie grup, kierownicy muzyczni zespołów, drodzy uczestnicy Sacrosongu, kochani siostry i bracia, wspólnoto parafii katedralnej. Wychodząc na przeciw pragnieniom wielu ludzi zaangażowanym w muzyczne i religijne życie w parafiach naszej diecezji, z inicjatywy Ks. Jana Śmigasiewicza, przy współudziale Katolickiego Radia Warszawa, przedstawicieli Biskupiej Kurii Warszawsko-Praskiej i Ks. Proboszcza katedry św. Floriana, został zorganizowany Festiwal Pieśni i Piosenki Religijno-Patriotycznej „SACROSONG-94” WARSZAWA-PRAGA. Dzisiejszy dzień 9 czerwca 1994 r/czwartek/ rozpoczyna ten Festiwal, po raz pierwszy na tak szeroką skalę w naszej nowopowstałej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Festiwal potrwa do niedzieli i zgromadzi 860 uczestników w czterech kategoriach: schole dziecięce – 15 grup, zespołów młodzieżowych – 19 grup, chórów – 10 grup, solistów – 5. Za miejsce jego realizacji słusznie tę świątynię, katedrę św. Floriana, która jest przecież sercem naszej diecezji. Niech ta świątynia, matka naszej diecezji, pierwsza usłyszy rozmodlone i rozśpiewane serca wiernych. Niech usłyszy pieśń i piosenkę religijno-patriotyczną wyśpiewaną sercami dzieci, młodzieży i dorosłych. Szanowni zebrani, Komitet Organizacyjny Sacrosongu-94 tworzą:
- Jan Śmigasiewicz – dyrektor
- Kan. Romuald Kamiński – kanclerz/wicedyrektor
- Lucjan Święszkowski – nagłośnienie
- dr Jerzy Gołębiewski – cenzor
- Parł Mirosław Mikulski – proboszcz katedry
- Andrzej Kopczyński – logistyka organizacyjna
- Janusz Grygier – akustyk
- Kanonik Tadeusz Łakomiec – media katolickie
Każdy z wyżej wymienionych księży, w tym wielkim dziele jakim jest Sacrosong, niesie brzemię obowiązku w poszczególnej sekcji organizacyjnej. Niech ten Pierwszy Warszawsko-Praski SACROSONG-94 będzie nie tylko konkursem, lecz przede wszystkim religijno-patriotycznym spotkaniem rozśpiewanych katolików naszej młodej diecezji.
9.06.94 /CZWARTEK/ – SCHOLE DZIECIĘCE
10.06.94 /PIĄTEK/ – ZESPOŁY MŁODZIEŻOWE
11.06.94 /SOBOTA/ – CHÓRY I SOLIŚCI
12.06.94 /NIEDZIELA/ – KONCERT LAUREATÓW
Drodzy Uczestnicy Sacrosongu! Przenieście waszego ducha rozmodlonego śpiewem i atmosferą radosnej, niedzielnej liturgii z waszych parafii na te cztery dni do serca naszej diecezji.
W imieniu organizatorów i uczestników ku większej chwale Boga z wielką radością
o t w i e r a m Sacrosong-94 Warszawa-Praga. (odczytał – Ks. Jan Śmigasiewicz)
Dzisiaj:
Istniejący SACROSONG DWP od 1994 roku realizowany był przy katedrze św. Floriana. Od 2013 roku jego organizacją zajmuje się w par. MB Królowej Polski w Otwocku – Kresy.
Do dziś nie zmienił swojej idei, jaką jest: oddanie chwały Bogu i troska o dziedzictwo narodowe.
W 2015 roku rozszerzył swoją działalność i włączył do programu osoby spoza granicy Polski.
Tak więc obecnie mogą w nim brać udział osoby indywidualne, grupy śpiewacze polskie
i zagraniczne, amatorzy i profesjonaliści. Nieustający wzrost poziomu artystycznego uczestników sprawił, że zyskał on większą popularność i uznanie w świecie muzycznym. To przełożyło się na nadanie przez ministra MKiDN, jego pomysłodawcy dwóch odznak: Zasłużony dla Kultury Polskiej– Gloria victis i Gloria artis. Na przestrzeni ostatnich lat jego organizacja potrzebowała miejsca i większej liczby osób zaangażowanych w jego realizację. Dlatego powstał zespół ludzi, wolontariuszy, którzy poświęcili swój wolny czas, dzieląc się doświadczeniem i swoją charyzmą. W ten sposób podnieśli rangę tego społecznego wydarzenia. Zaś dzięki kunsztowi uczestników, zyskał on większą rozpoznawalność wśród artystów w kraju i zagranicą. Świadczy o tym zwiększająca się liczba artystów biorących w nim udział. W ostatnich latach było to ca. 500.
Wolontariusze Sacrosongu to osoby zajmujący wysokie stanowiska w samorządach lokalnych, nauczyciele, informatycy, prowadzące własną działalność gospodarczą. Projekt angażuje ponad 40 wolontariuszy w różnym przedziale wiekowym: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Każda z osób ma przyporządkowaną dziedzinę w której najlepiej się odnajduje. Przed pandemią festiwal gościł około 300 uczestników zagranicznych: z Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi. Dzięki wsparciu finansowemu Samorządów, dotacji MKiDN oraz Bankowi PKO-Warszawa, zapewnił im darmowy pobyt (noclegi i całodzienne wyżywienie) w wynajętych domach zakonnych na terenie powiatu otwockiego. Dla nich oddelegowano część wolontariuszy, którzy otoczyli ich swoją opieką pozostając ich przewodnikami.
Szczególnie potrzebna była opieka chórom, które w ramach Echa Sacrosongu, zostały delegowane do uczestnictwa w Mszach św. w miejscowościach poza Otwockiem. To wolontariusze ustalali z księżmi proboszczami godzinę występu danego chóru i warunki ich podejmowania
w danej parafii. Przyczyniali się w ten sposób do tworzenia „błogosławionej pajęczyny” oddziaływania Sacrosongu na mazowieckie środowisko. W roku 2019 laureaci festiwalu wystąpili w 18. parafiach min: Otwocku w pięciu parafiach (Par św. Teresy od Dz. Jezus, Par. MB Częstochowskiej, Par. Zesłania Ducha Świętego, Par. Bł. I. Kłopotowskiego, Par. MB Królowej Polski), Celestynowie, Błotach, Karczewie, Sobieniach Jeziory, Józefowie, Legionowie, Michalinie, Wiązownie, Wołominie, Mińsku Mazowieckim ( Par. Narodz. NMP, Par Św. Antoniego), Kołbieli, Otwocku Wielkim. Chociaż to wydarzenie wymagało wysiłku od osób zarządzających daną parafią, wszystkie osoby biorące udział w Echo Sacrosongu były w nich serdecznie podejmowane.
Niezwykle potrzebni są również wolontariusze, którzy są na miejscu realizacji wydarzenia, czyli przy kościele w Otwocku na Kresach. Od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora przez okres trzech dni zajmują się logistyką uczestników, obsługą gospodarczą i gastronomiczną. Każdy z artystów przekraczając bramy kościoła MB Królowej Polski, spotyka młodzież wolontariatu ze SP nr 4 i 6 w Otwocku. Uczestnicy zgłaszający się bezpośrednio na miejsce przesłuchań mają do dyspozycji sale do ćwiczeń wokalnych, całodzienny bufet z zimnymi
i gorącymi napojami, przekąskami i ciastem oraz rozbudowane zaplecze sanitarne.
Utrzymanie poziomu artystycznego festiwalu i dostosowanie go do nowej sytuacji epidemiologicznej wymagało od organizatora wprowadzenia wielu zmian. Przede wszystkim został zmieniony regulamin Sacrosongu DWP i jest on na bieżąco modyfikowany. Następnie przygotowano odpowiednie lokale do transmisji on-line i przesłuchań dla jurorów. Zakupiono odpowiednią aparaturę i zaangażowano dodatkowe osoby do jej obsługi. Na szczęście, parafia organizująca festiwal ma wystarczająco dużo pomieszczeń, które można było przystosować do nowych wymagań. Organizowanie festiwalu w dobie pandemii sprawiło, iż zyskał on większą popularność wśród artystów z Polski. Podczas ostatniego Sacrosongu zgłoszenia przyjęto min.
z Wrocławia, Jeleniej Góry, Torunia, Niebieszczan, Kętrzyna i Szczecina.
Wszystkie osoby indywidualne oraz grupy śpiewacze przesłały link ze swoją wokalną prezentacją do jednej z siedmiu kategorii, który następnie został umieszczony na stronie internetowej www.sacrosongdwp.pl.
Jury po przesłuchaniu zgłoszeń wyłoniło laureatów konkursu. Wszyscy miłośnicy festiwalu na bieżąco za pomocą transmisji on-line mogli na bieżąco śledzić proces przesłuchań. Przeprowadzenie w ten sposób konkursu zwiększa transparentność dzieła oraz pozwala wyeliminować wszelkie niejasności co do werdyktu jury.
Niewątpliwie pięknym i wyczekiwanym wydarzeniem jest Koncert Laureatów w sobotni wieczór , na którym swój talent prezentują laureaci wyróżnień i miejsc od trzeciego do pierwszego. Niejednokrotnie artyści wspierają swój występ jednym z najpiękniejszych instrumentów muzycznych, jakim jest fortepian. Został on zakupiony specjalnie na potrzeby festiwalu, aby nie generować kosztów każdorazowego jego wynajęcia. Ten piękny instrument dał wiele radości
a imprezie nadał majestat. Mimo całej sytuacji pandemicznej forma przeprowadzenia koncertu galowego, nie uległa zmienianie. Prezentowane podczas koncertu utwory religijne i patriotyczne, szczególnie w wykonaniu dzieci i młodzieży daje na przyszłość nadzieję, że dziedzictwo polskiej kultury muzycznej, religijnej i patriotycznej nie umrze, będzie kultywowane jak do tej pory.
W koncercie galowym Sacrosongu, od kilku lat, bierze udział powiększona orkiestra kameralna. Muzyka w jej wykonaniu i akompaniament do utworów wykonywanych przez laureatów sprawia, że słuchacze otrzymują wielką dawkę kunsztu artystycznego i przeżyć religijnych. Dzięki transmisji on-line mogą to zobaczyć i przeżyć internetowi widzowie na całym świecie. Szczególnie cenne jest to w przypadku rodzin polonijnych, które tylko tą drogą mogą obejrzeć występy swoich dzieci, znajomych, rodaków.
Księże Biskupie.
Jako wolontariusze mamy świadomość, że bierzemy udział we wspaniałym dziele, które może byś radością i dumą polskiego Kościoła. Poprzez realizację Sacrosongu dajemy świadectwo naszego przywiązania do parafii i jej tętniącego życia. Chcemy się tym dzielić tak jak dyktują nam nasze serca i włączyć się w ogólnoświatową akcję Synodu o synodalności Kościoła. Jesteśmy świadomi znaczenia tego dzieła i jego majestatu. Naszym pragnieniem jest, aby tę radość
i optymizm wynikający z uczestnictwa w Sacrosongu, przekazać innym oraz natchnąć ich nadzieją w tym dziś zapędzonym świecie. Uważamy, jak powiedział poeta Goethe: „Idź tam, bo tam gdzie śpiewają, tam dobre serca mają”, że dobre serce buduje i ulepsza świat. Cieszymy się, że Bóg dał nam szansę dzielenia się wartościami, które nie przemijają. Chcemy dziś pokazać wszystkim,
a w szczególności młodzieży, że najlepsze osiągnięcia techniki (laptop, smartfon) nie zastąpią nigdy bezpośredniej relacji międzyludzkiej.
Aby, na to co robimy, starczyło nam siły i byśmy byli kreatywni w dobre pomysły, prosimy Cię Pasterzu. Pobłogosław nam!
Początki Żywego Różańca w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku sięgają 1959r . Założycielem był ks. Tadeusz Derulski . W 1975r proboszczem parafii był ks. Włodzimierz Jabłonowski który został opiekunem Żywego Różańca przy współudziale s.M.Kingi –felicjanki. Wszystkich róż różańcowych jest 9 w tym 1 męska. W lipcu 2012r. ks. Proboszcz Włodzimierz Jabłonowski przeszedł na emeryturę a opiekunem Żywego Różańca został ks. Jan Śmigasiewicz proboszcz naszej parafii. 14 marca 2015r. s. Kinga opuściła naszą parafię a zastąpili ją Grzegorz Trzaskowski i Teresa Błażejczyk. Nasze spotkania comiesięczne odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca. Wtedy wymieniamy się tajemnicami różańcowymi, przekazane są Papieskie Intencje ogólne i ewangelizacyjne na dany miesiąc, oraz inne sprawy wymagające w tym czasie modlitwy. W pierwszą sobotę miesiąca uczestniczymy w Nabożeństwie Wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi, oraz odprawiana jest Msza Św. w intencji członków Żywego Różańca za żywych i zmarłych W 2012r 160 członków Żywego Różańca przystąpiło do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.
Żywy Różaniec swymi ofiarami miesięcznie wspiera:
- Papieskie Dzieła Rozkrzewienia Wiary
- Misje Felicjańskie w Kenii
- Adopcję dziecka na tych misjach, by mogło uczęszczać do szkoły i uczyć się zawodu
- Radio Maryja
- Telewizję Trwam
- Budowę Kościoła w Centrum Polonia w Toruniu
- okresowo Misję w Irkucku
Każdego roku organizujemy wspólny opłatek. Uczestniczymy we Mszach św. imieninowych księży naszej parafii i we wszystkich świętach liturgicznych, nabożeństwach i uroczystościach parafialnych. Bierzemy udział w pogrzebie zmarłych członków Żywego Różańca i zamawiamy Mszę Świętą. Podczas liturgii pogrzebowej tworzymy asystę przy trumnie z zapalonymi świecami. Prenumerujemy „Apostolstwo Chorych” i „Różaniec”. Rozprowadzamy albumy i książki religijne szczególnie wydawnictwa „Rafael”. Uczestniczymy w Krajowych Zjazdach Żywego Różańca na Jasną Górę oraz Zjazdach Diecezjalnych. 9 marca bieżącego roku w Kościele parafialnym rozpoczęliśmy w każdą środę od 17 00 do 1800 modlitwę w ramach Nieustannego Jerycha Różańcowego
W sali pod plebanią w Par. MB Królowej Polski w Otwocku przy ul. Czerskiej 21 co tydzień, w każdą środę, w godz. 18.00 – 20.00, odbywają się mityngi Wspólnoty AA – Grupa Kresy. Frekwencja układa się różnie. W spotkaniu uczestniczy od kilkunastu do kilkadziesiąt osób. Uczestnikami spotkań są osoby nie tylko z parafii, lecz także z całego powiatu otwockiego. Zauważa się, że od kwietnia do października frekwencja jest największa, bo gromadzi się wtedy około kilkudziesięciu osób.
Wspólnota AA gromadzi zarówno mężczyzn jak i kobiety. Trwają oni w trzeźwości dzięki zastosowaniu Programu 12 Kroków. W duchu przyjaźni, akceptacji, prawdy dzielą się swoim doświadczeniem i wiarą w możliwość duchowego uzdrowienia od choroby alkoholowej. Wierzą oni, że nad ich życiem i procesem zdrowienia czuwa Siła Wyższa, którą jest dobry i kochający Bóg.
Dzięki życzliwości parafii, Wspólnota AA otrzymała oddzielną salę, z oddzielnym wejściem, z kuchnią, szatnią i toaletą, gdzie niekrępowani mogą wypowiadać do siebie słowa pełne szczerości o ich słabościach. Tutaj nikt im nie przeszkadza, nikt nie krytykuje, nikt negatywnie nie ocenia. Jeżeli już, to bardzo uważnie wysłucha. Dla tych ludzi jest to ważne, bo przecież szukają oni zrozumienia i wsparcia w chorobie, która może doprowadzić ich do śmierci.
Na spotkaniu uczestnicy dzielą się doświadczeniem, nadzieją i przede wszystkim wiarą. Nabierają odwagi, że swoje życie mogą zmienić na lepsze, że może ono mieś sens. Że życie bez alkoholu jest najwyższą ludzką wartością. Przekonują się, że trzeźwe życie jest wartością tylko dla nich samych, lecz także dla rodziny, przyjaciół, dla otoczenia, dla sąsiadów. że zamiast beznadziei, można mieć sens życia.
Podczas mityngów uczestnicy pamiętają o obrzędach chrześcijańskich takich, jak dzielenie się opłatkiem przed Bożym Narodzeniem i dzielenie się jajkiem na w Okresie Wielkanocnym.
Podczas spotkania – mityngu obowiązują ściśle ustalone zasady:
– uczestnicy mityngu musza być trzeźwi
– nie oceniają i pouczają, tylko się dzielą przeżyciami
– nie uprawiają polityki
– są niezależni finansowo
Wśród uczestników Spotkań – AA niekiedy zawiązują się trwałe przyjaźnie. Wielu z nich, za przykładem innych, powraca do Boga, a w rezultacie i do Kościoła. Odwracają się niepowrotnie od życia, w którym niegdyś rytm i sens życia wyznaczał alkohol.
Jesteśmy wdzięczni Parafii za to, że znalazło się dla nas tutaj odpowiednie miejsce, które nam służy do naszych mityngów, gdzie możemy się tutaj godnie spotykać i stawać się lepszymi ludźmi.