Rys historyczny

HISTORIA PARAFII
Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński dnia 21 września 1978 z części parafii Św. Wincentego w Otwocku. Osada powstała na przełomie XIX i XX w. na ziemiach, które po uwłaszczeniu otrzymali chłopi z Nadbrzeża i Kępy Nadbrzeskiej.   Należy do miasta od 1932. Początki parafii sięgają roku 1934, kiedy Ks. Ludwik Wolski, ówczesny proboszcz parafii Otwock, sprowadził tu Siostry Felicjanki, które zamieszkały w wynajętym budynku przy ul. Jodłowej 14. Siostry urządziły kaplicę półpubliczną i zapraszały kapłanów ze Mszą Św., najpierw w niedziele, a potem także w dni powszednie. W latach pięćdziesiątych Kuria Metropolitalna kierowała tu kapłanów na stały pobyt, co doprowadziło do ustanowienia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w dniu 6 kwietnia 1958.
Z czasem rozpoczęły się starania o budowę świątyni, które trwały 18 lat. Ostatecznie pozwolenie nadeszło w sierpniu 1977. Budowę kościoła rozpoczął 3 kwietnia 1979 i doprowadził do końca Ks. Włodzimierz Jabłonowski. Kościół zaprojektowali inżynierowie: Zenon Liżewski, Waldemar Siwek i Jerzy Gajkowski. Równocześnie z kościołem wybudowano plebanię, dom parafialny i dom dla Sióstr Felicjanek. Obiekt konsekrował Kard Józef Glemp dnia 3 października 1988, w X rocznicę powstania parafii.
ŚWIĄTYNIA

tlo

Kościół w kształcie rotundy został wymurowany z cegły, dach pokryty blachą miedzianą. Obiekt posiada kościół dolny i kościół górny.

2016-05-04_133106

W prezbiterium kościoła górnego na głównej ścianie znajduje się tryptyk przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Wojciecha i św. Stanisława BM, dzieło Jerzego Machaja z 1983 roku, pod nim orzeł i tabernakulum.

a

Na marmurowym ołtarzu ofiarnym umieszczone są po obu stronach płaskorzeźby Jerzego Machaja z symbolami Eucharystii.

a1a2

W kaplicy Św. Maksymiliana znajduje się duży krucyfiks (figura Jezusa ma 2×3 m) i polichromowana rzeźba MB Fatimskiej, dzieła Jerzego Machaja; jest tu także ołtarz ofiarny.

a3 a4

Świątynia górna posiada dwa ołtarze boczne: jeden z obrazami Miłosierdzia Bożego i MB Nieustającej Pomocy, drugi obrazem wniebowzięcia NMP i z figurą św. Antoniego.
a5

W świątyni na chórze zostały zainstalowane 38-głosowe organy. Na tych organach mistrzowie we wrześniu grają podczas festiwalu organowego. W tym roku będzie to już trzeci z kolei. Każdy z nich jest wydarzeniem artystycznym miasta Otwocka.

DSC08912

W nawie głównej są dębowe ławki, pod ścianami modrzewiowe konfesjonały i marmurowa chrzcielnica, nad nią mozaika przedstawiająca scenę chrztu Pańskiego w Jordanie.
a6

Ściany pomalowane są na niebiesko i ozdobione liliami symbolizującymi Maryję. Zdjęcie pwyżej przedstawia ambonkę do czytań, która bardzo ładnie prezentuje się, kiedy się na nią patrzy z nawy głównej kościoła. Dla Słowa Bożego zawsze są kwiaty.

a7

 Na wieży kościoła są napędzane elektrycznie trzy dzwony odlane w ludwisarni Eugeniusza Felczyńskiego w 1975: Maryja (822 kg), Maksymilian (520 kg) i Stefan (270 kg). W wieży kościoła na parterze jest ufundowana przez rzemieślników kaplica z drewnianą rzeźbą Św. Józefa wykonaną przez p. Tadeusza Szyszkę z Nadarzyna, który jest również autorem rzeźbionych stacji Drogi Krzyżowej.W tej kaplicy w przyszłości zaplanowane jest miejsce nieustannej  adoracji Najświętszego Sakramentu.
b1 b

W oknach kościoła są witraże (9 dużych i 4 mniejsze) wykonane przez firmę “Broniek” z Warszawy i p. Manickiego z Otwocka.

MBKP

Na frontowej ścianie nad wejściem do kościoła znajduje się wykonany w mozaice obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

b2b3

Na placu kościelnym znajdują się: Figurka MB z Lourdes z 1960 roku, przeniesiona w 1978 z ul. Jodłowej gdzie wcześniej była kaplica i wzniesiona w 1995 grota MB z Lourdes.

b4

Na posesji kościelnej w rogu ulicy Mazurskiej i Okrzei stoi duży krzyż misyjny informujący o tym, że ostatnie misje w parafii odbyły w kwietniu roku 2008. Przeprowadzone zostały przez OO Redemptorystów.

b5 b6

Przed wejściem do kościoła na lewo stoi pomnik św. Jana Pawła II, za pomnikiem papieża kamień i trzyletni dąb upamiętniające katastrofę smoleńską.

b7

W ogrodzie przed segmentem wcześniej zamieszkiwanym przez Siostry Felicjanki, w rogu ul. Czerskiej i ul. Łukasińskiego,  stoi figura św. Józefa.

Księża poprzednio posługujący w parafii:
Proboszcz:
Ks. Jabłonowski Włodzimierz, 24.06.1972 – 01.07.2012, organizator parafii, budowniczy kościoła i plebanii
Administratorzy:
Ks. Strękowski Tadeusz, 30.06.1966 – 24.06.1972
Ks. Marczuk Stanisław, 30.10.1963 – 30.06.1966
Ks. Sobotka Stanisław, 13.10.1960 – 30.10.1963
Ks. Derulski Tadeusz, 26.08.1958 –13.10.1960
Ks. Piesiewicz Eugeniusz, 30.06.1956 – 26.08.1958
Wikariusze:
Ks. Dobruk Mirosław, 29.08.2010 – 26.08.2015
Ks. Płochocki Zbigniew, 01.07.2005 – 29.08.2010
Ks. Galikowski Adam, 01.07.2008 – 01.09.2009
Ks. Kaczmarski Marcin Przemysław, 01.07.2005 – 28.06.2008
Ks. Dec Mirosław, 29.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Sierpiński Waldemar, 20.06.2003 – 22.06.2005
Ks. Młynik Janusz, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Piotrkowicz Robert, 30.06.2001– 29.06.2002
Ks. Stonio Dariusz, 31.05.1998 –18.06.2001
† Ks. Dudzik Andrzej, 26.06.1998 – 30.06.2000
Ks. Nagraba Artur, 30.06.1995 – 26.06.1998
Ks. Chojnicki Grzegorz, 22.06.1995 –18.06.1998
Ks. Gajda Witold Józef, 22.06.1994 – 22.06.1995
Ks. Osiadacz Tomasz, 22.06.1992 – 22.06.1995
Ks. Milewski Piotr, 30.06.1993 – 30.06.1994
Ks. Banach Stanisław, 08.01.1989 – 30.06.1993
Ks. Śpiewak Zbigniew, 15.06.1989 – 27.06.1992
Ks. Wosławski Bogdan, 20.01.1988 –15.06.1989
Ks. Kołakowski Wojciech, 10.06.1987 –15.06.1988
Ks. Gołębiewski Jan Marian, 10.06.1983 – 20.01.1988
Ks. Sadkowski Krzysztof, 15.06.1985 –10.06.1987
Ks. Sankowski Bogdan Piotr, 08.06.1982 –15.06.1985
Bp Kamiński Romuald, 25.05.1981–10.06.1983
Ks. Fołta Jan, 03.06.1980 – 08.06.1982
Ks. Gers Kazimierz, 28.05.1977 – 25.05.1981
Ks. Ruciński Jan, 07.06.1976 – 28.05.1977
Ks. Gabler Dariusz, 20.05.1975 – 07.06.1976
Ks. Szcześniak Wacław, 19.08.1972 – 20.05.1975
Ks. Gorzkowski Bolesław, 01.06.1971–19.08.1972
Ks. Pokorski Józef, 10.06.1970 – 01.06.1971
Ks. Szyszkiewicz Feliks, 09.08.1969 –10.06.1970
Ks. Suchner Jerzy, 02.06.1969 – 09.08.1969
Ks. Kraszewski Tadeusz, 05.10.1968 – 02.06.1969
Ks. Dobski Jan SAC, 10.08.1968 – 05.10.1968
Ks. Osmólski Edmund SAC, 09.09.1967 –10.08.1968
Ks. Madoń Tadeusz SAC, 11.08.1965 – 09.09.1967
Ks. Tomaszek Eugeniusz SAC, 29.08.1964 –11.08.1965
Ks. Osadnik Jan FDP, 24.08.1963 – 29.08.1964
Ks. Bajda Stanisław SAC, 04.10.1961– 24.08.1963
Z parafii pochodzą:
Ks. Błażejczyk Piotr, do 05.06.2004
Ks. Walicki Dariusz, do 28.05.1987
Ks. Latuszek Tadeusz, do 24.06.1973
Ks. Dudek Paweł MSF
Ks. Krawczyk Janusz
S. Basek Helena CSSF
S. Filipiak Halina ISSM
S. Łysik Anna ISSM
S. Marczak Helena SM
Liczba parafian: 9950
Do parafii należą następujące ulice: Ambasadorska; Batorego 34A-C, 36 i 36A, 38, 38A-C, 40, 40A-E, 42, 42A-D, niska zabudowa; Białołęcka; Bracka; Braniewska; Bronisława Czecha; Chełmska; Chrobrego 20, 22, 22A-C , 24, 24A-C, 26, 26A-D, niska zabudowa; Czerska; Fieldorfa 4; Gałczyńskiego; Gdańska; Gdyńska; Generalska 7, 9 i 11; Giżycka niska zabudowa, 19 A- F; Gorzowska; Górki; Hallera 1 i 1A-G, 5C, 7, 7A-C, 9, niska zabudowa; Jodłowa; Karczewska 20, 24, 26, 38 i 46; Kartuska; Katowicka; Kąpielowa; Kołobrzeska; Korczaka; Koszalińska; Krakowska; Kraszewskiego; Księżycowa 1, 3, niska zabudowa; Kwiatowa; Lachowicza; Letnia; Lubelska; Lwowska; Łąkowa; Łokietka; Ługi; Łukasińskiego; Malborska; Marusarzówny; Mazurska; Mieszka I; Nałkowskiej; Ogrodowa; Okrzei; Olszowa; Olsztyńska; Pazińskiego; Podleśna; Portowa; Poznańska; Prosta; Przewoska; Pułtuska; Rybna; Rycerska; Rysia; Słoneczna; Sołecka; Szczecińska; Szkolna 41, niska zabudowa; Świderska; Topolowa; Turystyczna; Tysiąclecia; Wałbrzyska; Warsztatowa; Wczasowa 19, 21, 21A-C, 23 i 23A-J, niska zabudowa; Wiejska; Wileńska; Wiosenna; Wiślana; Wrocławska; Wronia 1-5, niska zabudowa; Wysockiego; Zaciszna; Zaułek; Zygmunta