Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński dnia 21 września 1978 z części parafii Św. Wincentego w Otwocku. Osada powstała na przełomie XIX i XX w. na ziemiach, które po uwłaszczeniu otrzymali chłopi z Nadbrzeża i Kępy Nadbrzeskiej. Należy do miasta od 1932. Początki parafii sięgają roku 1934, kiedy Ks. Ludwik Wolski, ówczesny proboszcz parafii Otwock, sprowadził tu Siostry Felicjanki, które zamieszkały w wynajętym budynku przy ul. Jodłowej 14. Siostry urządziły kaplicę półpubliczną i zapraszały kapłanów ze Mszą Św., najpierw w niedziele, a potem także w dni powszednie. W latach pięćdziesiątych Kuria Metropolitalna kierowała tu kapłanów na stały pobyt, co doprowadziło do ustanowienia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w dniu 6 kwietnia 1958.
Z czasem rozpoczęły się starania o budowę świątyni, które trwały 18 lat. Ostatecznie pozwolenie nadeszło w sierpniu 1977. Budowę kościoła rozpoczął 3 kwietnia 1979 i doprowadził do końca Ks. Włodzimierz Jabłonowski. Kościół zaprojektowali inżynierowie: Zenon Liżewski, Waldemar Siwek i Jerzy Gajkowski. Równocześnie z kościołem wybudowano plebanię, dom parafialny i dom dla Sióstr Felicjanek. Obiekt konsekrował Kard Józef Glemp dnia 3 października 1988, w X rocznicę powstania parafii.
Kościół w kształcie rotundy został wymurowany z cegły, dach pokryty blachą miedzianą. Obiekt posiada kościół dolny i kościół górny.
W prezbiterium kościoła górnego na głównej ścianie znajduje się tryptyk przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Wojciecha i św. Stanisława BM, dzieło Jerzego Machaja z 1983 roku, pod nim orzeł i tabernakulum.
Na marmurowym ołtarzu ofiarnym umieszczone są po obu stronach płaskorzeźby Jerzego Machaja z symbolami Eucharystii.

W świątyni na chórze zostały zainstalowane 38-głosowe organy. Na tych organach mistrzowie we wrześniu grają podczas festiwalu organowego. W tym roku będzie to już trzeci z kolei. Każdy z nich jest wydarzeniem artystycznym miasta Otwocka.

Ściany pomalowane są na niebiesko i ozdobione liliami symbolizującymi Maryję. Zdjęcie pwyżej przedstawia ambonkę do czytań, która bardzo ładnie prezentuje się, kiedy się na nią patrzy z nawy głównej kościoła. Dla Słowa Bożego zawsze są kwiaty.


W oknach kościoła są witraże (9 dużych i 4 mniejsze) wykonane przez firmę „Broniek” z Warszawy i p. Manickiego z Otwocka.
Na frontowej ścianie nad wejściem do kościoła znajduje się wykonany w mozaice obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Na placu kościelnym znajdują się: Figurka MB z Lourdes z 1960 roku, przeniesiona w 1978 z ul. Jodłowej gdzie wcześniej była kaplica i wzniesiona w 1995 grota MB z Lourdes.
Na posesji kościelnej w rogu ulicy Mazurskiej i Okrzei stoi duży krzyż misyjny informujący o tym, że ostatnie misje w parafii odbyły w kwietniu roku 2008. Przeprowadzone zostały przez OO Redemptorystów.
Przed wejściem do kościoła na lewo stoi pomnik św. Jana Pawła II, za pomnikiem papieża kamień i trzyletni dąb upamiętniające katastrofę smoleńską.
W ogrodzie przed segmentem wcześniej zamieszkiwanym przez Siostry Felicjanki, w rogu ul. Czerskiej i ul. Łukasińskiego, stoi figura św. Józefa.