Halloween a Holy Wins.

Powstanie Halloween

Wprowadzili go druidzi, pogańscy, celtyccy kapłani. Byli oni magami, lekarzami, kapłanami starożytnego kultu natury. Oni to uważali, że czas, kiedy granica między światami żywych i umarłych była najcieńsza, kontakt z duchami był wówczas najłatwiejszy. Wierzyli, iż w dzień Samhaina ( władcy demonów) zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów tego święta było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bożkowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów.

Reakcja Kościoła.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

Jednakże wytrwali Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję Halloween do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku. Dnia 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy, a po upadku żelaznej kurtyny pod koniec XX wieku to święto trafiło do środkowej i wschodniej Europy. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (trick or treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

Symbole

Dekoracja domu z okazji Halloween

W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów itp.

Halloween w Polsce

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się coraz częściej. W związku z pogańską genezą tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie związki wyznaniowe. Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. Z tegoż powodu Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana.

 Co właściwie oznacza nazwa Halloween?

Nazwa Halloween jest prawdopodobnie skrótem angielskiej nazwy All Hallows’ Eve, który oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Tego też dnia, 31 października po zapadnięciu zmroku, w krajach anglosaskich, a teraz także w wielu innych, łącznie z Polską, dzieci w towarzystwie dorosłych oddają się rozrywkom z „dreszczykiem”. Choć dziś Halloween to niby zabawa, ale bardzo niebezpieczna, bo oddaje cześć wszelkim nieczystym duchom i szatanowi. Tego niby święta ani jego rodowodu nie można porównać z rodowodem naszym Zaduszkom czy  Dziadom. W Halloween pierwszym występuje tylko relacja pomiędzy zastraszonym człowiekiem i złymi duchami. W katolickich Zaduszkach i Dziadach relacja między Bogiem, który zbawia a duszami ( zmarłymi osobami), które tego zbawienia potrzebują. Te święta reprezentują całkowicie inny egzystencjalny wymiar.

Niebezpieczny znak.

W starożytności, wydrążona i podświetlona dynia, umieszczona na domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą się im względy demonów. Dzisiejszy uśmiechnięty i wydawałoby się niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to symbol potępionych dusz. Sprawa jest raczej prosta: masz dynie w oknie – czcisz szatana.  Aby w pełni zrozumieć znaczenie Halloween, musimy sięgnąć do jego historii. Większość symboli i przebrań Halloween’owych to reminiscencja obrzędów druidycznego nowego roku. W naszych czasach druidowie prowadzą w tym czasie diaboliczne obrzędy, podczas których rytualnie zabija się zwierzęta a także i ludzi. Do celtyckich obyczajów związanych z czasem Halloween było składanie ofiar z dorosłych i dzieci, których wrzucano do wielkich ognisk wokół, których tańczyli wyznawcy kultu demonów. 1 listopada przypada celtycki nowy rok. Wówczas składano ofiary w postaci koni lub ludzi. Z historii wiemy, iż byli to przeważnie mężczyźni których palono żywcem jako ofiarę dla Samhain’a – jednego z największych władców demonów, boga śmierci i ciemności.

Nie pomyl się, dokąd pójdziesz.

Jako przeciwstawienie się na Halloween w parafiach organizuje się tzw. Bale Wszystkich Świętych,  marsze przebranych za świętych, tzw. Holy Wins – święci zamiast halloweenowskich straszydeł. Marsze świętych czy bale wszystkich świętych, to z jednej strony alternatywa dla obchodów Halloween, ale księża podkreślają, że dla osób wierzących taka alternatywa nie istnieje. – Halloween to kultywowanie śmierci, a uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem radości i życia.  Organizatorzy marszów i bali świętych podkreślają, że w ten sposób warto podkreślać i pokazywać prawdziwy sens uroczystości Wszystkich Świętych.