Polityka ochrony dzieci i osób dorosłych

Polityka ochrony dzieci i osób dorosłych w Parafii pw. MB Królowej Polski w Otwocku

Wstęp

Polityka ochrony dzieci i osób dorosłych w Parafii pw. MB Królowej Polski opracowana w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego, w tym Ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw (tzw. „Ustawa Kamilka”), a także Wytyczne Kościoła katolickiego w Polsce dotyczące ochrony dzieci i osób dorosłych.

Cel Polityki

Celem polityki jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i osobom dorosłym w parafii poprzez stworzenie bezpiecznego środowiska wolnego od wszelkich form przemocy, nadużyć i zaniedbań. Polityka ma na celu ochronę praw, godności i dobrostanu wszystkich osób, które uczestniczą w życiu parafialnym.

Zakres Polityki

Polityka obejmuje wszystkie osoby związane z parafią pw. MB królowej Polski, w tym duchownych, pracowników świeckich, wolontariuszy oraz wszystkich uczestników działalności parafialnej.

Rekrutacja Personelu i Osób Zaangażowanych Duszpastersko

1. Wymogi Rekrutacyjne:

• Wszyscy kandydaci na stanowiska w parafii muszą przedłożyć aktualne zaświadczenie o niekaralności.

• Kandydaci muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną, podczas której oceniane są ich kompetencje oraz predyspozycje do pracy z dziećmi i osobami bezbronnymi.

• Każdy kandydat jest sprawdzany w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

2. Szkolenia Wstępne:

• Nowo zatrudnieni pracownicy oraz wolontariusze są zobowiązani do uczestnictwa w szkoleniach dotyczących ochrony dzieci i osób dorosłych przed rozpoczęciem działalności duszpasterskiej.

Bezpieczne Relacje

1. Relacje Pomiędzy Dorosłymi a Dziećmi i Bezbronnymi Dorosłymi:

• Każdy dorosły pracujący z dziećmi lub osobami bezbronnymi musi przestrzegać zasad etyki i szacunku wobec podopiecznych.

• Zakazuje się wszelkich form przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.

• Każde spotkanie z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi powinno odbywać się w miejscach, gdzie istnieje możliwość monitorowania, np. w obecności innych dorosłych.

2. Relacje Pomiędzy Rówieśnikami:

• Parafia promuje wartości szacunku, tolerancji i akceptacji wśród rówieśników.

• Każdy przypadek przemocy rówieśniczej jest traktowany poważnie i podlega odpowiednim działaniom interwencyjnym.

Bezpieczne Korzystanie z Internetu i Mediów Elektronicznych

1. Zasady Korzystania:

• Dzieci i młodzież uczestniczący w działalności parafialnej są edukowani na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.

• Zabrania się kontaktów elektronicznych między dorosłymi pracownikami a dziećmi poza kontekstem oficjalnych działań parafialnych.

2. Monitoring i Kontrola:

• Parafia monitoruje korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas zajęć parafialnych i w razie potrzeby wprowadza odpowiednie środki kontroli.

Ochrona Wizerunku i Danych Osobowych

1. Zasady Ochrony Wizerunku:

• Parafia dba o to, aby wizerunek dzieci i osób dorosłych był chroniony i nie wykorzystywany w sposób, który mógłby naruszać ich godność.

2. Ochrona Danych Osobowych:

• Przetwarzanie danych osobowych w parafii odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym RODO.

• Parafia wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych i ochronę przed ich nieuprawnionym dostępem.

Parafialny Zespół Prewencyjny

1. Skład i Zadania Zespołu:

• W Parafii został powołany Parafialny Zespół Prewencyjny, w którego skład wchodzą: Osoba zaufana: Mariusz Konowrocki oraz: s. Marta, s. Ines. Jego zadaniem jest wdrażanie standardów ochrony dzieci, przyjmowanie zgłoszeń, reagowanie na zgłoszenia nadużyć oraz prowadzenie dokumentacji związanej z tymi sprawami.

• Członkowie Zespołu są odpowiednio przeszkoleni i gotowi do działania w każdej sytuacji wymagającej interwencji.

Procedury Zgłaszania i Reagowania

1. Zgłaszanie Incydentów:

Każda osoba, która jest świadkiem lub ofiarą przemocy, nadużycia lub zaniedbania, powinna zgłosić to niezwłocznie do:

• Proboszcza Parafii

• Delegata Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

• Wyznaczonej osoby zaufanej

• Policji lub odpowiednich służb społecznych w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

2. Ochrona Zgłaszającego:

• Osoba zgłaszająca incydent jest chroniona przed wszelkimi formami odwetu lub dyskryminacji.

3. Procedura Wewnętrzna:

• Po zgłoszeniu incydentu, Proboszcz, członek Parafialnego Zespołu Prewencyjnego lub wyznaczona osoba przeprowadza wstępne dochodzenie i, w razie potrzeby, zgłasza sprawę odpowiednim władzom kościelnym i państwowym.

4. Wsparcie dla Ofiar:

• Parafia zapewnia wsparcie psychologiczne, duchowe i prawne dla ofiar przemocy, nadużyć lub zaniedbań.

Szkolenia i Edukacja

1. Szkolenia Obowiązkowe:

• Wszyscy duchowni, pracownicy świeccy i wolontariusze są zobowiązani do regularnego uczestnictwa w szkoleniach dotyczących ochrony dzieci i osób dorosłych.

2. Podnoszenie Świadomości:

• Parafia regularnie organizuje warsztaty i spotkania informacyjne dla parafian w celu podnoszenia świadomości na temat przemocy, nadużyć i metod ich zapobiegania.

Monitorowanie i Przegląd Polityki

1. Regularne Przeglądy:

• Polityka ochrony dzieci i osób dorosłych jest regularnie przeglądana i aktualizowana, aby zapewnić jej zgodność z obowiązującymi przepisami prawa i wytycznymi Kościoła katolickiego.

2. Ocena Skuteczności:

• Parafia przeprowadza okresowe oceny skuteczności polityki oraz wdrożonych procedur.

Kontakt

Wszelkie pytania dotyczące Polityki ochrony dzieci i osób dorosłych w Parafii pw. MB Królowej Polski można kierować do:

• Proboszcza Parafii: ks. Hubert Walczyk, e-mail: kancelaria@parafiaotwokkresy.pl

Uwagi Końcowe

Polityka ochrony dzieci i osób dorosłych ma na celu stworzenie bezpiecznego i  wspierającego środowiska dla wszystkich członków wspólnoty parafialnej. Każdy parafianin jest zobowiązany do współpracy w realizacji tego celu.

Poniżej przedstawiamy Standardy ochrony dzieci