Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2016

Uroczystość Bożego Narodzenia

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Rekolekcje adwentowe 2016

W dniach 11-14 grudnia 2016 roku nasza parafia przeżywała rekolekcje adwentowe. Przez te 3 dni w sposób szczególny przygotowywaliśmy się na przyjście Pana Jezusa podczas Świąt Bożego Narodzenia. Słuchaliśmy nauk głoszonych przez ks. Wojciecha Świderskiego, Pallotyna, mogliśmy skorzystać z łaski Sakramentu Spowiedzi. W poniedziałek o godz. 19.00 Grupa Szkoły Nowej Ewangelizacji przewodniczyła w dziękczynieniu. We wtorek uczestnicy rekolekcji podczas Mszy Świętej otrzymali Sakrament Chorych. W środę, ostatniego dnia rekolekcji podziękowaliśmy księdzu Rekolekcjoniście za wygłoszone Słowo Boże, za obecność pośród nas.

11 listopada 2016 r. – marsz wdzięczności

W piątek 11 listopada jako wspólnota parafialna świętowaliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po Mszy św. o godz.. 11.30 wyruszyliśmy w marszu wolności wokół kościoła aby w ten sposób w wymiarze parafialnym uczcić święto narodowe i wyrazić naszą wdzięczność za dar wolności. Wszystkim uczestnikom serdeczne Bóg zapłać.

Śladami Miłosierdzia

Bal Wszystkich Świętych

Bal Wszystkich Świętych wpisuje się powoli w tradycję parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Mamy nadzieję, że stanie się dorocznym znakiem rozpoznawczym naszego kościoła.

Frekwencja, jak i w zeszłym roku, była wysoka, a pomysłowość przebrań najmłodszych uczestników zaskakiwała. Niektóre rodziny przebrane były solidarnie za różnych świętych i ten widok napawał serca największą radością.

W trakcje konkursów wiedzy o patronach i także innych świętych można było przekonać się o niezwykłej wiedzy i pomysłowości, ale także fantazji dzieci. Znakomita wiedza w quizach nagradzana była miłymi upominkami dzięki otwartemu sercu organizatorów oraz hojnej pomocy Państwa Niemczyk i józefowskiej księgarni „Zaczytanie”.

Naszym kochanym uczestnikom sił dodawały smakołyki dostarczone przez piekarnię „Wanda” oraz samych rodziców. Nie można tutaj nie wspomnieć o ogromnej pomocy cateringowej Państwa Tyzo i Wojtkowiak.

Radość towarzyszyła wszystkim zabawom – tańcom, konkursom, rysowaniu, śpiewom. Pełne energii – siostry Ines i Marta – przygotowały układy taneczne, które nawet dla niedoświadczonych tancerzy były do opanowania i chwalenia Boga także w tej formie.

Prawie na zakończenie, dzięki inscenizacji przygotowanej przez Państwa Styczeń, poznaliśmy historię Mojżesza, którego błogosławieństwo dodawało Izraelowi sił w walce przeciw Amalekitom. Podobnie jak w historycznym boju, Izrael wziął górę nad przeciwnikami, alleluja!

W ramach inicjatywy Balu Wszystkich Świętych młodzież naszej parafii uczestniczyła w sobotnim seansie filmowym.

Film „Niespełniony plan” w sposób subtelny dotyka ważnych tematów, takich jak aborcja, wybaczenie, Boży plan na życie człowieka. Świetna fabuła pomaga wejść w historię konkretnej rodziny i pomaga wyciągnąć wnioski z wydarzeń bohaterów. Młodzież była poruszona nieoczekiwanym zakończeniem filmu, a kiedy po jego zakończeniu padła liczba dokonywanych aborcji w Ameryce, po sali rozległy się głosy zdziwienia i poruszenia.

Magdalena i Tomasz Mazan

Wspomnienie Św. Jana Pawła II

W niedzielę 23 października z okazji liturgicznego wspomnienia Św. Jana Pawła II uczniowie klasy IID d Szkoły Podstawowej nr 6 pod kierunkiem Siostry Ines przedstawili program słowno – muzyczny zatytułowany Historia Karola – chłopca, który został świętym.

Opowieść o Św. Janie Pawle II ubogacona została ciekawą prezentacją multimedialną ukazującą wydarzenia z życia papieża. Prezentację przygotowała Pani Anna Trzaskowska.

Występ aktorów uświetniony został piękną muzyką i śpiewem zespołu dziewcząt z klasy VIB.

Pragniemy, aby Św. Jan Paweł II pozostał w naszych myślach i sercach. Ufamy, że pomoże nam, abyśmy jak On nieśli innym radość, miłość i pokój, zgodnie z przesłaniem przedstawienia: Nie wiadomo wcale co w życiu Ciebie czeka. Może i Ty wyrośniesz na wielkiego człowieka?

ŚDM

1 sierpnia 2016 r. przybyła do naszej parafii, wraz ze swoim biskupem oraz kapłanami, grupa 56 pielgrzymów z Ghany. Spędzili u nas kilka godzin oczekując na lot do swojego kraju. O godz. 900 rano przygotowano im w dolnym kościele śniadanie. O godz. 1000 w górnym kościele była dla nich w języku angielskim dziękczynna Msza święta. Dziękowaliśmy Bogu za wiarę młodych ludzi, za ich radość, za odwagę pójścia za Chrystusem, za wszystkie wspaniałe religijne i kulturowe doznania, jakich dostarczyli nam podczas spotkań z papieżem.

Imieniny ks. Krzysztofa

Kochany Księże Krzysztofie!

W imieniu dzieci z naszej parafii
życzenia Księdzu złożyć pragniemy
i poprzez słowa, poprzez te kwiaty
wyrazić wdzięczność naszą chcemy.

Każde życzenie, każda modlitwa
jak biała lilia na ołtarz pada
i tam cichutko u stóp Jezusa
za dar kapłaństwa wdzięczność dziś składa.

Każde życzenie, każda modlitwa
w czerwonej róży dziś się wyraża
by Jezusowi cicho dziękować
za gesty życzliwości, którymi nas Ksiądz obdarza.

Każde życzenie, każda modlitwa
w tych skromnych fiołkach dziś się znajduje
by przed Jezusem i Jego Matką
za Księdza dobroć i troskę powiedzieć — DZIĘKUJĘ!

Księże Krzysztofie!

Dziękując za Dar Księdza Osoby,
za wszystko, czym Ksiądz nas ubogaca
życzymy, aby Dobry Bóg obdarzał Księdza szczególnymi łaskami.
Niech Jezus Chrystus będzie wzorem i przewodnikiem na wszystkich drogach.
Duch Święty niech opromienia swoim światłem
a w sercu Maryi, Matki Najświętszej
niech Ksiądz zawsze znajdzie pocieszenie i umocnienie

Wdzięczni Parafianie

Imieniny Ks. Proboszcza Jana Śmigasiewicza

Czcigodny Księże Proboszczu,

Dzień imienin, to jedna z niewielu okazji, by wyrazić Ci wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.

Zapewniając Cię o tej wdzięczności, pragniemy złożyć Ci życzenia prawdziwej, apostolskiej odwagi, pokornej zgody na Boże plany.

Życzymy Ci, drogi księże proboszczu, aby dobry Bóg obdarzył Cię obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem, radością i umiejętnością przezwyciężania kłopotów dnia codziennego.

Niech wraz z mocą przemiany chleba i wina, daje Ci moc przemiany ludzkich serc.

Życzymy Ci wszelkiej pomyślności w realizacji planów i zamierzeń, oraz tego, by Twoje szlachetne powołanie, przyniosło Ci zadowolenie i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi.

Niech Jezus Chrystus obdarza Cię wszelkimi łaskami, niech daje Ci siły w prowadzeniu parafii i głoszeniu Słowa Bożego, a Matka Najświętsza niech ma Cię zawsze w swojej opiece.

Szczęść Boże

Festyn rodzinny

12 czerwca w godzinach od 1000 do 1300 odbył się MINI – FESTYN, z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dzieci: loterią fantową, słodką kawiarenką, malowaniem twarzy, wspólnymi grami i zabawami. Całkowity dochód z MINI – FESTYNU został przeznaczony na organizację kolonii letnich dla dzieci, które odbędą się w dniach od 11 do 24 lipca w Darłowie. Wszystkim, którzy się przysłużyli temu szczytnemu celowi – serdeczne Bóg Zapłać!

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Niezwykły cud przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszy wiernym od początku chrześcijaństwa. Dziś uczestnicząc w procesji dajemy świadectwo naszej wiary w ten cud.

Schola Kresy

I Komunia Święta

Uroczystość NMP Królowej Polski

We wtorek – 3 maja 2016 r. –w  Uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski w naszej parafii odbyły się uroczystości odpustowe. O godzinie 1200 odprawiono uroczystą sumę odpustową z procesją wokół kościoła, którą uświetnili panowie z Ruchu Totus Tuus Diecezji Warszawsko – Praskiej.

Sakrament bierzmowania w 2016 r.

Ksiądz Biskup Marek Solarczyk na Mszy św. o godzinie 1800 udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii.

Bierzmowanie jest sakramentem, przez który już wcześniej ochrzczeni otrzymują przez namaszczenie czoła i włożenie nań ręki szafarza dar samego Ducha Świętego, a przez namaszczenie charakterem doskonalej łączą się z Kościołem i mocniej są zobowiązani jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Podczas bierzmowania kandydat zostaje namaszczony przez biskupa olejem krzyżma na czole na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa. Darem sakramentu bierzmowania jest Duch Święty, który daje moc i radość bycia świadkiem Chrystusa w ludzkiej społeczności, a także różnorakie dary, które umożliwiają odpowiedzialną współpracę w budowaniu chrześcijańskiej wspólnoty i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Spotkanie z JE BP Markiem Solarczykiem

24 kwietnia 2016 r. miała miejsce wizyta kanoniczna JE bp Marka Solarczyka. O godz. 16.00 przedstawiciele organizacji działającym przy naszej parafii wzięli udział w poświęceniu nowych sal parafialnych oraz spotkali się z Jego Ekscelencją.

Poświęcenie tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską – 10.04.2010

Dnia 8 kwietnia 2016 na placu przed kościołem Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku Kresy o godz. 8.30 zgromadziły  się delegacje szkół i poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. Przedstawiciele Władz Miasta i Samorządowych ustawili się obok kamienia z tablicą pamiątkową, wokół dębu. Kamień z tablicą pamiątkową nakryty był narodową flagąUroczystości rozpoczęły się o godz. 8.38. kiedy dzwon z wieży kościelnej bił na pamiątkę czasu rozbicia się samolotu. Gdy dzwon ucichł ks. Jan Śmigasiewicz, wygłosił słowa wprowadzające w atmosferę uroczystości.

Są w dziejach człowieka i wspólnot ludzkich wydarzenia zasługujące na upamiętnienie. Takim wydarzeniem jest obchodzona przez nas dzisiaj z małym wyprzedzeniem 6 rocznica katastrofy smoleńskiej. Z inicjatywy przedstawicieli Towarzystwa Twórczego Myślenia w Otwocku i tutejszej Parafii ufundowana została tablica upamiętniająca to narodowe tragiczne wydarzenie. Jak widzimy, tablica osadzona jest ona na kamieniu, który symbolizuje trwałość tego świata. Bo oprócz myśli człowieka nic nie jest trwalsze od skały. Znamy powiedzenie z Ewangelii, że gdy zabraknie ludzkiego przekazu, wtedy kamienie wołać będą. Niech ten kamień leżący na naszej polskiej, otwockiej ziemi, podsypany garścią ziemi z miejsca katastrofy smoleńskiej, miejsca tragicznej śmierci całej rządowej delegacji udającej się do Katynia w 70 rocznicę Golgoty Wschodu, wraz z obok niego posadzonym dębem, będą dla nas znakiem poruszającym nasze serca i umysły. Niech ten kamień i ten na razie mały dąb przypominają nam,  że w narodzie polskim żyli  patrioci, którzy dla dobra Ojczyzny Polski gotowi byli złożyć na jej ołtarzu największy dar jaki mieli, swoje życie. Niechaj Polska żyje w nas, jej dziedzictwo karmi wszystkich. Niech miłość Ojców do Ojczyzny w naszych serca budzi zawsze święty żar.

Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która uwiecznia to tragiczne wydarzenie pod Smoleńskiem. O odsłonięcie pamiątkowej tablicy poproszony został:

  • Pan Prezydent Miasta Otwock Zbigniew Szczepaniak,
  • Ks. Prałat Włodzimierz Jabłonowski
  • Przedstawiciel Rodzin Smoleńskich.

Po odsłonięciu Przedstawiciel Władz Miasta powiedział:

Wdzięczność przodkom jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie, zdolności. Jesteśmy dłużnikami względem naszych rodziców, pasterzy, nauczycieli, wychowawców, którzy na różnych drogach życia, słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia się dla braci. Jesteśmy dłużnikami tych, którzy swoją pracę i swoje życie poświęcili dla dobra Rzeczypospolitej. Takimi  byli Pan Prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i cała rządowa delegacja oraz towarzyszący wtedy osoby. Gromadzimy się dzisiaj tu na tym placu przed kościołem i pragniemy utrwalić w naszych sercach i w tych symbolach, kamieniu i dębie, pamięć o tych wielkich Polakach i wielkich patriotach.

Ks. Prał. Włodzimierz Jabłonowski rozpoczął modlitwę:

Módlmy się: Boże i Ojcze Stwórco wszystkich ludzi, Ty posłałeś swego Syna jako nauczyciela mądrości, która do Ciebie prowadzi, Ty kiedyś posyłałeś proroków, poprzez których nauczałeś ludzi, jak mają postępować. Nadal nieustannie powołujesz i posyłasz w dzisiejszych czasach zwiastunów swojego słowa, by sławili Twoje Imię i przekazywali nam prawdę. Prosimy Cię, daj im wszystkim łaskę nagrody życia wiecznego, a szczególnie tym,  którzy tragicznie zginęli pod Smoleńskiem. Prosimy, abyś ofiarę ich życia nagrodził szczęściem życia wiecznego w niebie.  Niech ich przykład  ofiarnej pracy i służbie Polsce, niech ich odwaga w ofiarowaniu siebie dla Boga i dla powierzonego narodu polskiego będzie dla nas światłem na drogach naszego życia, niech będzie wezwaniem do wdzięczności za dar ich życia i duchowego dziedzictwa, niech będzie przykładem jak miłować Ciebie Boga, Kościół i Ojczyznę. Przez Chrystusa Pana naszego.

Na zakończenie modlitwy nastąpiło poświęcenie tablicy. Klasa mundurowa Zespołu Szkół E-G. wygłosiła Apel poległych, podczas którego poczty sztandarowe oddały hołd. Zapalono znicze i lampki. Złożono  kwiaty i odśpiewano Hymn Państwowy. Po zakończeniu poświecenia tablicy wszyscy na czele pocztów udali  się do kościoła. O godz. 900 została odprawiona  Msza św. w intencji ofiar tragedii narodowej z 10.04.2010 r. Mszę św. celebrował Ks. Prałat Włodzimierz Jabłonowski. Ks. Jan Śmigasiewicz wygłosił kazanie. Po Mszy św. w górnym kościele, o godz. 1000 –  wszyscy przeszli do dolnego kościoła, odbyło się spotkanie prowadzone przez Pana Krzysztofa Wysockiego, historyka.
Składamy serdeczne podziękowania Organizatorom, Rodzinom Smoleńskim i zaproszonym Gościom za udział w uroczystości.

Chrzest Polski

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

O godzinie 600 została odprawiona uroczysta Msza św. połączona z procesją rezurekcyjną. Asysta liturgiczna aktywnie włączyła się w przygotowanie, oprawę i prowadzenie liturgii, nie tylko Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego ale również całego triduum Paschalnego. Na zakończenie ks. proboszcz w imieniu swoim, innych księży, pracowników parafii złożył życzenia obecnym na Eucharystii i ich rodzinom. W tym miejscu należą się również szczególne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowania dekoracji oraz oprawy liturgii Triduum Paschalnego i Uroczystości Wielkanocy: Panu Robertowi i Pani Ewie za przepiękne kompozycje kwiatowe w prezbiterium, Mariuszowi i Panu: Mariuszowi Konowrockiemu za projekt i wykonanie dekoracji do „Ciemnicy” i Grobu Pańskiego, Panu Marianowi Szarkowi wraz z Panami z Totus Tuus;
Asyście liturgicznej: Lektorom, Ministrantom, Scholi, Panu Organiście Dominikowi wraz z Chórem, Siostrom: Ines i Marcie z dziećmi sypiącymi kwiaty podczas procesji rezurekcyjnej, Panom z Totus Tuus za przygotowanie, oprawę i prowadzenie liturgii wspomnianych dni;
Wszystkim Parafianom za obecność i wspólną modlitwę;
Dyrekcji i Wolontariuszom z Gimnazjum nr 4 za wszelkie akcje podjęte w celu wsparcia działalności charytatywnej naszej Parafii;
Wszystkim niewymienionym, a których było jeszcze wielu… SERDECZNE: BÓG ZAPŁAĆ!

Liturgia Wigilii Paschalnej

O godzinie 1800 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej,  podczas której odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.

Poświęcenie pokarmów

Od godziny 900 do 1600 święcono pokarmy na stół wielkanocny. Księża przy tej okazji składali życzenia parafianom.  W tym czasie była też ostatnia szansa spowiedzi przed Wielkanocą.

Liturgia Męki Pańskiej – Wielki Piątek

25 marca 2016 r. została uroczyście odprawiona liturgia Męki Pańskiej z opisem Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią św.

Oto się powiedzie mojemu słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na jego widok, tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i postać jego była niepodobna do ludzi, tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, cośmy słyszeli? na kim się ramię Pana objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał on wdzięku ani też blasku, aby na niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy go za nic. Lecz on się obarczył naszym cierpieniem, on dźwigał nasze boleści, a myśmy go uznali za skazańca, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz on byk przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła nań chłosta zbawienna dla nas, a w jego ranach jest nasze zdrowie. Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas obrócił się ku własnej drodze; a Pan zwalił na niego winy nas wszystkich. Dręczono go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak on nie otworzył ust swoich. Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje jego losem? Tak! Zgładzono go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zabity na śmierć. Grób mu wyznaczono między bezbożnymi i w śmierci swej był na równi z bogaczem, chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy i w jego ustach kłamstwo nie postało. Spodobało się Panu zmiażdżyć go cierpieniem. Jeśli wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pana spełni się przez niego. Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci. Zacny mój sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości on sam dźwigać będzie. Dlatego w nagrodę przydzielę mu tłumy i posiądzie możnych jako zdobycz, za to, że siebie na śmierć ofiarował i policzony został pomiędzy przestępców. A on poniósł grzechy wielu i oręduje za przestępcami.

Iz 52, 13 – 53,12