Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2017

Boże Narodzenie 2017

A w naszej parafii tak świętujemy Boże Narodzenie! Serdecznie dziękujemy p. Reginie Oskrobie za piękne i pyszne torty urodzinowe. Szkole Muzycznej Nr 1 w Otwocku oraz scholi dziecięcej Kresy za ubogacenie liturgiczne Mszy świętej. Wszystkim życzymy błogosławionych świąt!

Pasterka 2017

Bóg się rodzi, noc truchleje…

Wigilia 2017

W niedzielę 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia dzieci uczestniczące we Mszy św. o godz. 11.30 miały niespodziewanego gościa…

Opłatek

Roraty 2017

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Roratach, codziennie o 6.45.  W sposób szczególny zapraszamy dzieci.

Dziś 6 grudnia, najmłodsi parafianie uczestniczący we Mszy Św. ku czci NMP spotkali św. Mikołaja, a na zakończenie zostali poczęstowani gorącym kakao i świeżutkimi bułeczkami.

Pielgrzymka do Warszawy

W sobotę 25 listopada 2017 roku o godz. 9.00 wyruszyliśmy w parafialna pielgrzymkę do Warszawy. Rozpoczęła się od Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Następnie zwiedziliśmy Muzeum poświęcone błogosławionemu Ks. Jerzemu Popiełuszce oraz górny kościół. Potem ruszyliśmy do Wilanowa, gdzie zwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, Kolegiatę Św. Anny a na koniec Ogród Świateł. Serdecznie dziękujemy p. Erwinowi, naszemu parafianowi za zorganizowanie i świetne poprowadzenie pielgrzymki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Peregrynacja Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Bal Wszystkich Świętych

Bal Wszystkich Świętych wpisuje się powoli w tradycję parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Mamy nadzieję, że stanie się dorocznym znakiem rozpoznawczym naszego kościoła.

Frekwencja, jak i w zeszłym roku, była wysoka, a pomysłowość przebrań najmłodszych uczestników zaskakiwała. Niektóre rodziny przebrane były solidarnie za różnych świętych i ten widok napawał serca największą radością.

W trakcje konkursów wiedzy o patronach i także innych świętych można było przekonać się o niezwykłej wiedzy i pomysłowości, ale także fantazji dzieci. Znakomita wiedza w quizach nagradzana była miłymi upominkami dzięki otwartemu sercu organizatorów oraz hojnej pomocy Państwa Niemczyk i józefowskiej księgarni „Zaczytanie”.

Naszym kochanym uczestnikom sił dodawały smakołyki dostarczone przez piekarnię „Wanda” oraz samych rodziców. Nie można tutaj nie wspomnieć o ogromnej pomocy cateringowej Państwa Tyzo i Wojtkowiak.

Radość towarzyszyła wszystkim zabawom – tańcom, konkursom, rysowaniu, śpiewom. Pełne energii – siostry Ines i Marta – przygotowały układy taneczne, które nawet dla niedoświadczonych tancerzy były do opanowania i chwalenia Boga także w tej formie.

Prawie na zakończenie, dzięki inscenizacji przygotowanej przez Państwa Styczeń, poznaliśmy historię Mojżesza, którego błogosławieństwo dodawało Izraelowi sił w walce przeciw Amalekitom. Podobnie jak w historycznym boju, Izrael wziął górę nad przeciwnikami, alleluja!

W ramach inicjatywy Balu Wszystkich Świętych młodzież naszej parafii uczestniczyła w sobotnim seansie filmowym.

Film „Niespełniony plan” w sposób subtelny dotyka ważnych tematów, takich jak aborcja, wybaczenie, Boży plan na życie człowieka. Świetna fabuła pomaga wejść w historię konkretnej rodziny i pomaga wyciągnąć wnioski z wydarzeń bohaterów. Młodzież była poruszona nieoczekiwanym zakończeniem filmu, a kiedy po jego zakończeniu padła liczba dokonywanych aborcji w Ameryce, po sali rozległy się głosy zdziwienia i poruszenia.

Magdalena i Tomasz Mazan

Schola Kresy

Mój przyjaciel Anioł Stróż

Dziś na Mszy Św. o godz. 11.30 został rozstrzygnięty konkurs na pracę plastyczną „Mój przyjaciel Anioł Stróż”. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Poświęcenie kapliczki

8 października 2017 roku o godz. 15.00 została poświęcona kapliczka przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Generalskiej w Otwocku. Kapliczka upamiętnia tragiczne wydarzenia z 25 stycznia 1998 roku, kiedy trzech młodych ludzi zginęło w wypadku samochodowych w Józefowie. Fundatorami kapliczki są Sabina i Wiesław Rylscy, rodzice jednej z ofiar tragicznego zdarzenia – Przemysława Rylskiego. Więcej informacji o Przemku można przeczytać w książce p. Sabiny Rylskiej pt.: „Mój Najdroższy Jedyny Syn” wydanej przez Centrum Krajowe Ruchu Szensztackiego w Otwocku.

Różaniec do granic

W I sobotę miesiąca – 7 października – Wspomnienie NMP Różańcowej grupa naszych parafian wyjechała na Pielgrzymkę „Różaniec do granic”. Odwiedzili również Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

50 lat Profesji Zakonnej

W sobotę, 30 września 2017 roku o godzinie 11.30 została odprawiona Msza Św. w intencji S.M. Concilii Mróz ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek) jako dar wdzięczności za 50 lat Profesji Zakonnej. Siostrze Concilii życzymy wielu Łask Bożych, opieki Matki Bożej na każdy dzień życia.

Pielgrzymka na Podhale i Spisz

Fotorelacja z pielgrzymki grupy naszych parafian z ks. Mariuszem na Podhale i do Spisza.

Poświęcenie tornistrów

W niedzielę 10 września na Mszy Św. o godz. 11.30 zostały poświęcone tornistry, plecaki, książki, zeszyty i przybory szkolne. Niech Łaska Boża towarzyszy wszystkim uczniom, nauczycielom, katechetom w roku szkolnym 2017/2018.

Kapliczka Trzykroć Przedziwnej Matki i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu

W wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej 25 sierpnia br.  w naszej parafii zagościła wędrująca po Europie kapliczka Trzykroć Przedziwnej Matki i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu.

Przed pięciu laty, 8 września 2012 r. w tym właśnie obrazie Maryja ukoronowana została na Królową nowej Ewangelizacji Europy.  Kapliczka dotarła do wielu parafii w 18 krajach Europy. Obecnie trzeci raz wyruszyła w swoją pielgrzymią drogę po Europie. Dociera wszędzie tam, gdzie działa Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej.
Wielu parafin przybyło powitać Maryję, uczestniczyło w Eucharystii, a także w modlitewnym czuwaniu, które przygotowali i prowadzili członkowie parafialnych kręgów Apostolatu. Tak wzniosłe i godne przyjęcie Matki Bożej Królowej nowej Ewangelizacji Europy w naszej parafii jest niewątpliwie owocem jedności i współpracy wielu osób, które zaangażowały się w przygotowanie tej uroczystości.
Oto świadectwo, owoc spotkania z Matką Bożą i przyjęcie Jej postawy:

„Mam na imię Aneta, jestem żoną oraz matką czwórki dzieci. Miałam to szczęście uczestniczyć w uroczystym przyjęciu Auxiliaru – kapliczki Matki Trzykroć Przedziwnej w naszym kościele parafialnym. Podczas nabożeństwa siostra M.Inga powiedziała, że jeżeli ktoś czuje potrzebę złożenia do stągwi, znajdującej się przy ołtarzu, zapisanych na karteczkach aktów dobrej woli – jako wkład do kapitału łask, to jak najbardziej jest to najlepszy czas. Wtedy pomyślałam, że ja nie robię nic nadzwyczajnego, nie pracuję dla innych ludzi w ciągu dnia, nie udzielam się społecznie, więc cóż mogłabym ofiarować … i wtedy pojawiła się myśl, aby oddać Maryi każdy ruch, gest, słowo, czyn, wszystko to czym się zajmuję na co dzień. W ciągu kolejnych dni zorientowałam się, że przygotowywanie posiłków, dbanie o dom, przebywanie z dziećmi i prasowanie koszul dla męża – daje mi ogromną radość w spełnianiu się jako dobra żona i matka. Dziękuję Ci Maryjo!”

Imieniny ks. Krzysztofa

Kochany Księże Krzysztofie!

W imieniu dzieci z naszej parafii
życzenia Księdzu złożyć pragniemy
i poprzez słowa, poprzez te kwiaty
wyrazić wdzięczność naszą chcemy.

Każde życzenie, każda modlitwa
jak biała lilia na ołtarz pada
i tam cichutko u stóp Jezusa
za dar kapłaństwa wdzięczność dziś składa.

Każde życzenie, każda modlitwa
w czerwonej róży dziś się wyraża
by Jezusowi cicho dziękować
za gesty życzliwości, którymi nas Ksiądz obdarza.

Każde życzenie, każda modlitwa
w tych skromnych fiołkach dziś się znajduje
by przed Jezusem i Jego Matką
za Księdza dobroć i troskę powiedzieć — DZIĘKUJĘ!

Księże Krzysztofie!

Dziękując za Dar Księdza Osoby,
za wszystko, czym Ksiądz nas ubogaca
życzymy, aby Dobry Bóg obdarzał Księdza szczególnymi łaskami.
Niech Jezus Chrystus będzie wzorem i przewodnikiem na wszystkich drogach.
Duch Święty niech opromienia swoim światłem
a w sercu Maryi, Matki Najświętszej
niech Ksiądz zawsze znajdzie pocieszenie i umocnienie

Wdzięczni Parafianie

Imieniny ks. Proboszcza

Czcigodny Księże Proboszczu!

Pragniemy czcigodnemu Księdzu Proboszczowi w imieniu wszystkich parafian złożyć proste, ale sercem podyktowane życzenia.

Na początku zdrowia. Ono niesie pogodę, moc, uśmiech. Ono pozwala służyć długo i dobrze Temu, który dał nam życie i który nas potrzebuje.

Życzymy błogosławieństwa Chrystusowego, które daje moc. Niech ono przenika serce, otacza dobrem, miłością i ciepłem serc tych, z którymi się spotykasz. Naszych życzeń niech Pan wysłucha i nada im mocy.

A za każde dobro, za każdy uśmiech, życzliwość, za każdy gest dobrego, kochającego serca dziękujemy.

W skromnym darze ofiarujemy nasze modlitwy. Niech one spłacą dług wdzięczności. Niech spełnią to, co się nie zawsze da wyrazić w bogatym przecież słowie.

Na każdą chwilę życzymy wspólnie wielkiej radości!

Szczęść Boże!

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim. W naszej parafii uroczysta procesja do czterech ołtarzy w tym roku przeszła ulicami: Czerską, Okrzei, Giżycką, Tysiąclecia, Sołecką, Okrzei, Czerską. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

25 rocznica święceń kapłańskich Ks. Krzysztofa Węglarza

28 maja 2017 roku dziękowaliśmy Panu Bogu za 25 lat posługi kapłańskiej ks. Krzysztofa Węglarza. Z tej okazji wszyscy:

Życzymy Tobie, byś przez całe swoje życie, 

podążał z ufnością i nadzieją za Panem. 

Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją.

Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi, 

a Twoje serce niech przepełnia miłość,

którą podzielisz się z potrzebującymi.

Pielęgnuj w sobie uśmiech,

nie zatrać nigdy poczucia humoru.

Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi,

a On pokaże Tobie Prawdę

i obdarzy swoim błogosławieństwem.

I Komunia Święta

„1/185 – tajemnicze znaki Boga w mojej parafii”

Z radością informujemy o wynikach konkursu diecezjalnego dla dzieci ze Szkół Podstawowych – „1/185 – tajemnicze znaki Boga w mojej parafii”. Konkurs został zorganizowany z okazji 25-lecia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Brali w nim udział uczniowie Szkół Podstawowych ze 185 parafii należących do diecezji. Konkurs był podzielony na II etapy: szkolny i diecezjalny.

Na poziomie szkolnym wpłynęło wiele cudownych prac, za które serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom. W klasach I-III były to prace plastyczne, zaś w klasach IV-VI były to filmy nakręcone przez naszych uczniów.

Prace zostały ocenione z podziałem na klasy I-III oraz IV-VI. Do Kurii wysłano 6 prac i wszystkie zostały nagrodzone. Jest to ogromny sukces naszych uczniów gdyż do Kurii wpłynęło łącznie aż 400 najlepszych prac z całej diecezji.

Gratulacje i wielkie brawa dla nagrodzonych:

uczniów klas I-III:

  • Aleksandry Grynhagel,
  • Ignacego Nykiel,
  • Przemysława Żebrowskiego,
  • Malwiny Stryjewskiej,

uczniów klas IV-VI:

  • Karola Redzińskiego
  • Dawida Grynhagel

oraz ich opiekunów: s. Marty, s. Ines oraz ks. Krzysztofa.

Osoby nagrodzone oraz wyróżnione zostały zaproszone wraz z opiekunami na uroczyste wręczenie nagród dnia 12 maja 2017 do auli kurialnej przy ulicy Floriańskiej 3. Po wręczeniu nagród rzeczowych oraz dyplomów wszystkie dzieci oraz ich opiekunowie, w ramach niespodzianki zostali zaproszeni na film „Dzieciak rządzi” do kina Praha .

Poniżej oficjalne wyniki konkursu:

 Konkurs I – III – 2017

1/185 – Tajemnicze znaki Boga w mojej parafii

Grynhagel AleksandraSP nr 6 – OtwockII cs. Ines PanaskoIII miejsce
Nykiel IgnacySP nr 6 – OtwockII as. Ines Panaskowyróżnienie
Żebrowski PrzemysławSP nr 6 – Otwock s. Ines Panaskowyróżnienie
Stryjewska MalwinaSP nr 6 – OtwockII fs. Ines Panaskowyróżnienie

Konkurs IV – VI – 2017

1/185 – Tajemnicze znaki Boga w mojej parafii

Redziński KarolSP 6 – OtwockVI aKs. Krzysztof WęglarzII miejsce
Grynhagel DawidSP 6 – OtwockIV as. Marta Piaskowskawyróżnienie

Niedziela Dobrego Pasterza

Obraz Jezusa Dobrego Pasterza jest bliski zarówno dorosłym jak i dzieciom. Jezus jako Dobry Pasterz zna nas dogłębnie (po imieniu). Jezus myśli o każdej owieczce, troszczy się również o owieczki  zagubione, o te, które są daleko poza Jego owczarnią. Zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć, by szukać jednej, która się zagubiła.

Dobry Pasterz prowadzi swoje owce, nie idzie za owcami, aby je poganiać, nie pozwala też im iść, gdzie chcą, ale idzie pierwszy. To On, Dobry Pasterz wyznacza im bezpieczną drogę. Owce idą za pasterzem, ponieważ Go znają, znają jego głos, wiedzą jak wygląda.

Funkcję pasterzowania Jezus powierzył w swoim imieniu biskupom i kapłanom.

Dziękujemy Chrystusowi za to, że jest naszym Pasterzem. Dziękujemy, że cały czas powołuje nowych pasterzy, którzy w Jego imieniu prowadzą Bożą owczarnię. Dziś w sposób szczególny dziękujemy za naszego arcybiskupa Henryka Hosera, za biskupa pomocniczego Marka Solarczyka,  dziękujemy za naszych kapłanów: ks. Proboszcza Jana, ks. Krzysztofa i ks. Mariusza i otaczamy ich naszą modlitwą.

Pielgrzymka do Fatimy

Oto fotorelacja z pielgrzymki do Fatimy, która wyruszyła wraz z ks. Mariuszem z naszej parafii 4 maja 2017 roku. Swoją drogę rozpoczęli od Mszy św. o godz. 13.00 w naszym kościele. Szczegółowy program znajduje się na końcu artykułu.

BARCELONA

Przejazd na zwiedzanie stolicy Katalonii – Barcelony. Zwiedzanie rozpoczniemy od genialnego dzieła Antonio Gaudiego – Sagrada Familia. Stąd przejedziemy do parku Güell – spacer po nieporównywalnym do innych ogrodzie z najdłuższą ławką świata, w którym poza fantazyjną roślinnością i architekturą ogrodową zobaczymy także Muzeum Gaudiego z licznymi pamiątkami po wielkim twórcy. Spacer po Passeig de Gracia, przy której znajdują się dwa najważniejsze obiekty zaprojektowane przez Gaudiego, wpisane na listę UNESCO Casa Mila, Casa Batillo. Po południu udamy się do dzielnicy gotyckiej zachwycającej urokiem niezwykle malowniczych wąskich, średniowiecznych uliczek. Zwiedzimy gotycką katedrę św. Eulalii z XII-XV w. – jeden z cenniejszych przykładów tego stylu w Hiszpanii. Zobaczymy w pobliżu Wielki Pałac Królewski, dawną siedzibę hrabiów Barcelony i królów Aragony. Czas wolny na najsłynniejszym deptaku Barcelony – La Rambla.

MONTSERRAT

Przejazd w okolice Masywu Górskiego Montserrat. Mieści się tutaj jeden z najsławniejszych klasztorów na świecie. Przyciąga tu nie tylko kult Matki Boskiej La Morenta, ale również wspaniała architektura klasztoru usytuowanego na wysokości 1000 m n.p.m., jego legenda, historia oraz piękne widoki roztaczające się z wież budynku. Wjazd kolejka górską na wysokość 700 m n.p.m. – podziwianie widoków. W klasztorze Montserrat na szczególną uwagę zasługują figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, usytuowana w niszy nad głównym ołtarzem Bazyliki. O godzinie 13:00 koncert chóru chłopięcego Escolonia.

Przejazd do Francji, do warownego miasta Carcassonne, największej średniowiecznej twierdzy w Europie, otoczonej podwójnym pierścieniem XII – wiecznych murów obronnych, wpisanej na listę UNESCO. Romańsko–gotycka bazylika Saint-Nazaire i XII-wieczny zamek w sercu miasta. Zabytkowa architektura tego miasta stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks budowli warownych. Zobaczymy Stary Most, Bramę Nabonese, wieżę i zamek, otoczony dwoma rzędami muru obronnego. Ponadto odwiedzimy Bazylikę Saint-Nazire, w której doskonale współgrają ze sobą nawa romańska, transept i gotycki chór. Wnętrze Bazyliki zdobią XVI-wieczne organy oraz pochodzące z XVI wieku witraże. Przejazd do Lourdes.


Całodniowy pobyt w Lourdes: czas na indywidualną modlitwę, kąpiel w wannie z cudowna wodą, nawiedzenie Bazyliki Różańca Świętego, Bazyliki Niepokalanego Poczęcia, Groty Objawień tzw. Massabielskiej, udział we Mszy Świętej oraz Drodze Krzyżowej. Poznanie miejsc związanych ze św. Bernadettą Młym Boly, Le Cachot, gdzie mieszkała rodzina Soubirous.

Zwiedzanie Bilbao, największego miasta Kraju Basków, centrum gospodarczego i kulturalnego. W programie Stare Miasto połączone z nowymi dzielnicami pięcioma mostami, spacer obok XIV- wiecznej Katedry św. Jakuba, Nowy plac, gdzie odbywają się fiesty i parady, Mercado de la Ribera, słynny targ baskijskich smakołyków. Muzeum Guggenheima – architektoniczny symbol miasta- zbudowane w 1997 r. na powierzchni 32500 m², na lewym brzegu rzeki Narvion. Przejazd do Gijon – oferuje fantastyczną mieszankę morskiej tradycji Hiszpanii, doskonałe miejsce na zwiedzanie trochę innej, północnej Hiszpanii.

Przejazd do Santiago de Compostela. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Jakuba Apostoła – trzeciego, pod względem ważności po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego w świecie chrześcijańskim.

Przejazd do Porto – największego miasta w północnej Portugalii, sięgającego korzeniami czasów rzymskich, malowniczo zlokalizowanego na zboczach wzgórz otulających ujście „Złotej Rzeki” Douro do oceanu. Zwiedzanie zarówno nowoczesnej części miasta, jak również starszej zabytkowej, z przepięknym, gotyckim kościołem św. Franciszka. Podziwianie widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece”. Następnie krótki objazd miasta autokarem i zwiedzanie fabryki Wina Porto z degustacją. Wyjazd do Zamku Rycerzy (dawni Templariusze) w Tomar. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar. Przejazd do Coimbry – historycznej stolicy Portugalii, z założonym w 1290 r. uniwersytetem, ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Wizyta na dziedzińcu uniwersytetu. Panoramiczne zwiedzanie miasta, przejście promenadą starówki do autokaru.

Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazare – dawnej uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na malowniczej plaży.

Udział w uroczystościach wg programu Sanktuarium.

FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS

Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka i Hiacynty. Uczestnictwo w drodze krzyżowej, prowadzącej do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji. Zwiedzanie. 

Msza święta w kościele Igreja de St. Antonio (urodził się tu św. Antoni). Pasteis de Belém – kawa i ciastka w słynnej historycznej restauracji w Lizbonie. City Tour – zwiedzanie zabytkowych miejsc miasta takich jak: kościół św. Antoniego, monumentalna dzielnica Lizbony – gdzie zabytki są jak otwarta księga historii tego kraju, gdzie zakony odegrały ważną rolę – wieża Belem, Pomnik Odkrywców. Przejazd na wzgórze ze Statuą Chrystusa Króla, stamtąd widok na słynny most Vasco da Gama. Następnie – największy symbol potęgi Portugalii z XVI w. – Klasztor Hieronimitów z zew. wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd przez historyczną część miasta Baixa.

Pozdrawiamy wszystkich pielgrzymów. Cieszymy się, że możemy choć w taki sposób współuczestniczyć w drodze do Fatimy, miejsca obchodów stulecia objawień Maryi w Cova da Iria.i prosimy, aby pamiętali również o nas w swoich modlitwach.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W środę, 3 maja, obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej Patronki naszej parafii.

Uroczystość ta nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 51 lat temu na Jasnej Górze prymas Wyszyński zawierzył Polskę Matce Bożej. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.

Dekoracja Grobu Pańskiego

Sakrament Bierzmowania w 2017 r.

23 kwietnia 2017 roku w naszej parafii został udzielony Sakrament Bierzmowania przez ks. Infułata Lucjana Święszkowskiego.

Bierzmowanie wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego” – wtajemniczenia, którego jedność powinna być zachowywana. Dlatego przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu świętego.

Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

Podczas bierzmowania kandydat zostaje namaszczony przez biskupa olejem krzyżma na czole na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa.

Biskup wypowiada słowa:

N.,…. przyjmij znamię daru Ducha Świętego.

bierzmowany: Amen

Pokój z tobą.

bierzmowany: I z duchem twoim.

Darem sakramentu bierzmowania jest Duch Święty, który daje moc i radość bycia świadkiem Chrystusa w ludzkiej społeczności, a także różnorakie dary, które umożliwiają odpowiedzialną współpracę w budowaniu chrześcijańskiej wspólnoty i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Triduum Paschalne: Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę.

Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół.

Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Czasami, na wzór pierwotnych wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną chrzci się katechumenów, udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz, który zwykle znajdował się w pobliżu kościoła, by oznajmić leżącym w grobach, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Ze względów praktycznych w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale przenoszona jest na niedzielny poranek.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

W ten dzień w Rzymie ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny, który jednak przechodzi różne zmiany.

Źródło: Niedziela – Tygodnik Katolicki

Triduum Paschalne: Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Upamiętnia on wydarzenia z życia Jezusa od pojmania Go w ogrodzie Getsemani, aż do Jego śmierci na krzyżu. W tym roku Kościoły chrześcijańskie Zachodu i Wschodu obchodzą Triduum Paschalne w jednym terminie.

Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Przy dźwięku kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbywa się adoracja w ciszy. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.
Wiernych obowiązuje post ścisły.

źródło: http://episkopat.pl

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 13 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

W liturgii podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony. Po homilii ma miejsce obrzęd umywania nóg. Główny celebrans (przeważnie jest to przełożony wspólnoty – biskup, proboszcz, przeor), umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób.

(artykuł KAI)

Niedziela Palmowa 2017

9 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy Niedzielę Męki Pańskiej – Niedziele Palmową. Palmy – dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne naszej parafii – można było nabyć przy naszym kościele u młodzieży działającej w wolontariacie w Gimnazjum nr 4. Na zakończenie Mszy świętej rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą, własnoręcznie robioną palmę wielkanocną. Uczestnicy byli bardzo liczni, palmy przepiękne a wybór najpiękniejszych był naprawdę trudny. Nagrody ufundowała Piekarnia Wanda, Hopsasa oraz ks. proboszcz, za co serdecznie dziękujemy! Każde dziecko, niezależnie od wyniku konkursu, otrzymało lizaka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Obłóczyny ministrantów

Podczas Mszy Świętej Męki Pańskiej trzech kandydatów na ministrantów wzięło udział w obrzędzie przyjęcia do grona ministrantów. Byli to:

  • Michał Czarnecki
  • Krystian Kurowski
  • Kacper Sekuła

Prośmy Pana Boga, aby przyjętym dziś chłopom do służby ministranckiej, udzielał pomocy do godnego pełnienia świętej służby i do przykładnego życia, odpowiadającego ich nowym obowiązkom.

Jubileusz 25-lecia Diecezji Warszawsko-Praskiej

W czwartek, 23 marca 2017 roku o godz. 20.00 w naszym kościele uroczyście obchodziliśmy Jubileusz 25-lecia Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

W dniach 27-29 marca br. odbyły się w naszej parafii wielkopostne rekolekcje szkolne, które poprowadziły Siostry Elżbietanki. Tematem przewodnim spotkań były słowa: Wiara czyni cuda. W kolejnych dniach rekolekcji Siostry przybliżały uczniom postać  Jezusa, który uzdrawia, oczyszcza i podnosi człowieka. Dzieci chętnie włączały się we współtworzenie spotkań rekolekcyjnych. Brały aktywny udział w scenkach, w prezentacji plakatów i śpiewie. Ostatniego dnia rekolekcji Siostry przybliżyły dzieciom postać św. Elżbiety Węgierskiej, zachęcając do naśladowania jej dobroci.

Kolędowanie dzieci

Poświęcenia kapliczki

W dniu 29 stycznia 2017 r. została poświęcenia kapliczka na Górkach.

Imieniny s. Ines

 Życzymy Siostrze Ines
jak najwięcej wytrwałości w wierze
i pogody ducha czerpanej z miłości do naszego Pana,
a także zdrowia i światła tak jasnego,
aby żadna siła nie przyćmiła blasku
obranej przez siostrę drogi umiłowania Pana Jezusa.
Szczęść Boże Siostro!
Niech Bóg Jedyny prowadzi Siostrę każdego dnia!
Wszystkiego, co najlepsze z okazji imienin życzą

dzieci z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku.

Jasełka 2017

„Mały pastuszek i wielki rozbójnik” – to tytuł jasełek, które 15 stycznia przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku. Wspaniały występ uczniów z kl. II e, przygotowanych przez Panią Prof. Joannę Matracką – wychowawczynię klasy – oraz Siostrę Ines – katechetkę,  ubogacony został pięknym śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu dziewcząt z kl. VI b pod kierunkiem x. Krzysztofa.

Żywe Dzieciątko położone w żłóbku pomogło nam na nowo uświadomić, że Jezus naprawdę do nas przyszedł! On naprawdę się narodził! Dobry pastuszek dotarł do Jezusa i ofiarował Mu swoje dobre czyny. A co z rozbójnikiem??? Nawrócił się i uwierzył, że Boże Dzieciątko także jego bardzo kocha. Rozpoczął więc życie od początku – zaczął służyć Bogu-Dzieciątku!

Dziękujemy najmłodszej aktorce, siedmiomiesięcznej Lenie Kośmickiej za Jej wytrwałość, odwagę i piękną współpracę.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Przedstawienie zdobyło 1 miejsce na XXIV Miejskim Przeglądzie Jasełek. Gratulujemy!

Schola Kresy

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Mędrcy świata, monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam, Trzej Królowie,
Chcecie widzieć Dziecię?

6 stycznia 2017 roku na Mszy Św. o godz. 11.30 obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego tzw. Trzech Króli. W tym dniu dzieci z naszej parafii mogły przebrać się za jednego z trzech króli. Na zakończenie kazania ks. Krzysztofa dzieci ruszyły w „Orszaku Trzech króli”.