Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2019

Boże Narodzenie 2019

Tradycją naszej parafii stało się świętowanie urodzin Pana Jezusa.  W tym dniu po Mszy Św. o 11.30 parafianie zostali poczęstowani wyjątkowym tortem. Dziękujemy Piekarni Wanda za słodki upominek, a p. Beacie Wróblewskiej za wykonanie fotorelacji.

Bal Wszystkich Świętych i dyskoteka Holy Wins

40-lecie Cantores Reginae Poloniae

Sprawozdanie z Koncertu Chóru „Cantores Reginae Poloniae” z okazji 40-lecia działalności

Dnia 27 października 2019 r. w kościele pw. M.B. Królowej Polski w Otwocku – Kresach o godz. 19.00 odbył się uroczysty koncert Chóru „Cantores Reginae Poloniae” z okazji 40-lecia jego działalności.
„Wszystko zaczęło się w 1979 r. kiedy funkcję organistki objęła Siostra Maria Benigna Racka ze zgromadzenia SS. Felicjanek. Była to osoba obdarzona niebywałym talentem (…). To spowodowało jednoczenie się wokół Siostry ludzi także kochających śpiew. Tak zaczął tworzyć się chór”. W 1985 r. do współpracy z Chórem dołączył Arkadiusz Grott, „wpisując się na stałe w historię zespołu jako akompaniator, konsultant muzyczny i drugi dyrygent. (…) Przez 40 lat swojej działalności Chór zgromadził pokaźny repertuar liczący około 1000 utworów. Śpiewem uświetniał wiele uroczystości liturgicznych. Uczestniczył w licznych wydarzeniach parafialnych oraz zapraszany był do oprawy Mszy św. także w innych miastach naszej diecezji. Warto wspomnieć w tym miejscu udział Chóru w Mszach podczas pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski – w 1987, 1991 i 1999 r., a także w Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio z kościoła św. Krzyża w Warszawie. Oprócz tego zespół uczestniczył w przeglądach chórów i dawał autorskie koncerty.
Chór cieszył się dużą popularnością. Swój wysoki poziom zawdzięczał ciężkiej pracy i poświęceniu wielu ludzi. (…) W 2001 r. dołączył do zespołu Dominik Kozera najpierw był chórzystą, potem pełnił także funkcję akompaniatora, a od 2009 r. został dyrygentem, kontynuując tradycje poprzedników”. Koncert składał się z dwóch części. „Cantores Reginae Poloniae” czyli „Śpiewacy Królowej Polski” w pierwszej części koncertu wykonali utwory o tematyce maryjnej. Wśród nich znalazły się m.in. takie kompozycje jak: „Regina coeli laetare” Gregora Aichingera, „Ave Maria” Franciszka Schuberta, „Ave Maria” Gaetano Donizettiego oraz „Pozdrowienie Anielskie” Stanisława Moniuszki. Druga część miała charakter dziękczynny („Exultate Deo” Alessandro Scarlattiego, „Jubilate Deo” Wolfganga Amadeusza Mozarta), a także świecki (Aria Skołuby z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Taniec polski” Jana Stefaniego). Na zakończenie usłyszeliśmy „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Partie solowe wykonali: Andrzej Wojda, Krzysztof Michalski oraz Dominik Kozera, który także dyrygował i akompaniował na fortepianie.
Swoją obecnością na koncercie zaszczyciła wszystkich Siostra Maria Benigna, założycielka i wieloletnia dyrygentka Chóru. Wśród zaproszonych gości pojawili się także przełożeni Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, dyrygenci i członkowie otwockich chórów oraz przedstawiciele OCK. Nie zabrakło również byłych chórzystów, z których najstarszy ma 102 lata! O swojej pamięci o Chórze i modlitwie zapewnił ks. Bp Romuald Kamiński – ordynariusz Diecezji warszawsko – praskiej przesyłając list gratulacyjny odczytany w czasie koncertu. Podziękowania wyraził dyrygent Chóru – Dominik Kozera oraz ks. Prał. Jan Śmigasiewicz – proboszcz parafii. Po koncercie odbyło się okolicznościowe przyjęcie dla chórzystów i zaproszonych gości.

Powitanie ks. Krzysztofa Filipowicza

Czcigodny Księże Krzysztofie!

W dniu dzisiejszym, jako przedstawiciele rodzin naszej wspólnoty parafialnej, pragniemy serdecznie Księdza powitać i życzyć błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego oraz opieki Maryi na każdy dzień duszpasterskiej posługi wśród nas.

Życzymy  również wytrwałości i odwagi w realizowaniu wyznaczonych celów oraz życzliwości ludzkich serc. Nowa Parafia, nowi ludzie, nowe wyzwania i zadania – to wszystko przed Księdzem. My ze swej strony zapewniamy, że będziemy Księdza wspierać naszą modlitwą i pomocą.

Niech Bóg w Trójcy Świętej Jedyny będzie silą w tej apostolskiej służbie, a Maryja -Matka Kaplanów otacza płaszczem swojej matczynej opieki!

Szczęść Boże!

Pożegnanie ks. Piotra

Dziś dziękowaliśmy ks. Piotrowi Figauzerowi, który przez ostatni rok pracował w naszej parafii jako wikariusz. W swoją pracę wkładał wiele serca i zaangażowania. W związku z tym, że jest jedynym  opiekunem swoich sędziwych rodziców, poprosił Ks. Biskupa o przeniesienie, aby nadal wykonując obowiązki duszpasterskie, mógł być bliżej nich, którym teraz musi poświęcić więcej czasu i opieki. Ks. Piotrowi dziękujemy serdecznie za sumienne wykonywanie obowiązków wikariusza i za wszelką ludzką życzliwość. Niech dobry Bóg i Matka Boża, Matka Kapłanów, nieustannie wspomagają Go na nowym miejscu pracy.

Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy,
i zdrowia, i szczęścia,
i błogosławieństwa
przez ręce Maryi.

Przez ręce Maryi, i za Jej przyczyną
niech strumienie łaski,
niech strumienie łaski,
na Ciebie popłyną.

Niech miłość i pokój w sercu Twoim gości,
niech nigdy nie braknie,
niech nigdy nie braknie,
ludzkiej życzliwości.

Ze szczerego serca składamy życzenia,
niech wszystko co smutne,
niech wszystko co trudne,
w radość się zamienia.

Imieniny ks. Jana i ks. Piotra

Przyjmijcie, Czcigodni Księża,
Te słowa ciepłe i szczere,
W dniu Waszych imienin
Niech Bóg da Wam łask wiele.
Niech wzmacnia powołanie,
Osłania, kiedy trzeba
I prostą, pewną drogą
Prowadzi Was do nieba.
Śpiewajcie sercem kapłańskim
Radosne dziękczynienie:
Za służbę Chrystusowi,
Za wielkie wyróżnienie.
A my się dziś do Was
Serdecznie uśmiechamy
I wszystkie swe życzenia
W modlitwę przemieniamy.

Loretto

W sobotę 15 czerwca odbyła się pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Dzieci w uroczystych strojach razem z rodzicami uczestniczyły we Mszy Świętej podczas której – przez ręce Maryi – zawierzały Jezusowi siebie i swoich najbliższych.

Boże Ciało 2019

Totus Tuus

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Sakrament Bierzmowania 2019

12 maja o godzinie 18.00 Ks. infułat Lucjan Święszkowski udzielił młodzieży z naszej parafii Sakramentu Bierzmowania.

Konkurs na najpiękniejszą palmę

Wielkanoc 2019

Pan Zmartwychwstał prawdziwie!

Wielka Sobota 2019

Jutrznia

Poświęcenie pokarmów

Liturgia Wielkiej Soboty

 Psalm (Wj 15, 1. 2. 4-5. 17ab-18) Śpiewajmy Panu, który moc okazał
w wykonaniu chóru parafialnego Cantores Reginae Poloniae

Wielki Piątek 2019

Wielki Czwartek

Drodzy Kapłani!  

W dniu, który jest pamiątką ustanowienia sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii, z wielkim uznaniem i podziwem zwracamy się do Was, będąc świadomymi, że Wasza rola w Kościele jest konieczna i niezastąpiona.

Wyrażamy naszą wdzięczność za bezinteresowną posługę miłości, za trud codziennej służby, za to, że towarzyszycie nam od urodzenia, aż do ostatniej drogi życia, udzielając sakramentów świętych.

Dziękujemy Wam, że jesteście widzialnym i realnym znakiem Chrystusa w Kościele, Jego działania, Jego obecności, miłości i poświęcenia.

Pragniemy życzyć, by droga, na którą zaprosił Was Chrystus – Najwyższy Kapłan była dla Was drogą ku świętości. Dziękując za Waszą pełną poświęcenia służbę – życzymy, aby towarzyszyło Wam światło i moc Ducha Świętego. 

Niech Wasza szlachetna posługa siania ziarna Bożego Słowa  i prowadzenia ludzi do spotkania z Chrystusem w sakramentach przynosi radość, niech przyczynia się do budowania jedności Kościoła – naszego Domu. Matka Chrystusa, Matka Kapłanów swą macierzyńską miłością niech umacnia, osłania i czuwa nad Wami.

Źródło: internet

Niedziela palmowa 2019

Droga krzyżowa 13 kwietnia

Misterium Drogi Krzyżowej do tekstów XIX-wiecznej polskiej mistyczki Leoni Nastał z muzyką Mateusza Banasiuka. Rozważania czytał aktor Wojciech Malajkat.

Msza św. za tragicznie zaginionych w katastrofie smoleńskiej oraz poświęcenie miejsca ich pamięci.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

5 kwietnia ulicami naszego miasta odprawiona została Droga Krzyżowa. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

I do tańca i do Różańca

W sobotę, 2 marca członkowie Żywego Różańca wspólnie bawili się w sali parafialnej. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Koncert kolęd – chór Andromeda

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z koncertu kolęd i pastorałek chóru Andromedy ze SP 6 w Otwocku pod dyr. Anny Ćwiklińskiej.

Kolędowanie 13.01.2019

Zapraszamy do fotogalerii z kolędowania Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku i scholi Kresy.