Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2020

Rekolekcje adwentowe i wizyta św. Mikołaja

Dzisiaj rozpoczęliśmy Rekolekcje Adwentowe.  Przeprowadził je ojciec oblat, Andrzej Korda. Na Mszy św. o godz. 11.30 przybył niezwykły gość: św. Mikołaj. W naszej parafii są same grzeczne dzieci, dlatego każde z nich otrzymało drobny upominek. Dziękujemy!

Wieczór Andrzejkowy

Bolesław Błaszczyk – wiolonczela
Maciej Błaszczyk – fortepian (lub pianino lub instrument klawiszowy)
KONCERT – ZAPOMNIANE/NIEZAPOMNIANE

Trwający około jednej godziny koncert składa się z kompozycji Davida Fostera, Francisa Lai, Ennio Morricone, Michela Petruccianiego, Jerzego Wasowskiego, Zbigniewa Wodeckiego i innych twórców.
W naszej prezentacji opowiadam o każdym z utworów, nawiązując do anegdot z nimi związanych, a także do czasu współpracy zespołu, w którym gram (Grupa MoCarta) ze Zbigniewem Wodeckim.
Wybraliśmy z moim synem Maciejem utwory, które nas szczególnie poruszają, ich piękno jest nieprzemijalną wartością kultury, dlatego też wiele serca rzemiosła włożyliśmy w ich aranżacje.
Maciej Błaszczyk ur. 2000 – pianista w spektaklu „Czas dla nas” w reżyserii Filipa Jaślara, w którym towarzyszy trzem śpiewającym aktorkom. Członek zespołu TR-aktor Arkadiusza Głogowskiego. W 2019 występował w paryskim klubie jazzowym Osmoz, muzyk sesyjny.
Bolesław Błaszczyk ur. 1969 – wiolonczelista kabaretu smyczkowego Grupa MoCarta, do 2000 roku muzyk zespołów symfonicznych, w których miał szczęście pracować pod kierunkiem m.in. Ennio Morricone, Maurice’a Jarre’a, Mścisława Rostropowicza i Walerego Giergiewa.

Obrzęd przyjęcia do służby liturgicznej

Dziś podczas Mszy Św. o 11.30 trzech kandydaci na ministrantów: Józef M., Szymon R. i Michał W. zostali przyjęci do służby liturgicznej. Serdecznie gratulujemy!

Pożegnanie ks. Krzysztofa

Kuria Warszawsko-Praska zwolniła z obowiązków wikariusza parafii tutejszej Ks. Krzysztofa Filipowicza i przeznaczyła na wikariusza w Parafii MB Pięknej Miłości w Warszawie. Dlatego w niedzielę 22 sierpnia, podczas Mszy św. godz. 13 00 wyraziliśmy naszą wdzięczność Ks. Krzysztofowi za Jego całoroczną duszpasterską pracę w naszej Parafii.

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej

Od 5 sierpnia rozpoczęliśmy Nowennę do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny w 100. Lecie Cudu nad Wisłą połączoną z 37.Pieszą Pielgrzymką Rodzin na Jasną Górę. W naszym kościele dnia 11 sierpnia (wtorek) została doprawiona jedna ze stacji Nowenny z udziałem Ks. Bp. Romualda Kamińskiego.

Imieniny ks. Krzysztofa

26 lipca o godz. 13.00  została odprawiona Msza Św. w intencji naszego ks. wikariusza Krzysztofa Filipowicza. Z tej okazji grupy parafialne złożyły życzenia. Po mszy św. zostały poświęcone pojazdy.

Drogi Księże Krzysztofie!

W dniu Twoich imienin pragniemy Ci złożyć najserdeczniejsze życzenia: obfitości Łask i Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życia oraz radości z pełnionej posługi kapłańskiej i wytrwałości w podążaniu drogą Bożą. Życzymy samych radosnych i pogodnych dni pełnych szczęścia, miłości, sił i zdrowia. Niech zawsze otaczają Cię życzliwi i szczerzy ludzie. Pielęgnuj w sobie dar kapłaństwa, a uśmiech, poczucie humoru, optymizm i entuzjazm niech Cię nigdy nie opuszczą!

Szczęść Boże!

Pielgrzymka parafialna

W dniach 20-22 lipca byliśmy grupą 35 osób na pielgrzymce parafialnej z księdzem Krzysztofem Filipowiczem. Oprócz pielgrzymów z naszej parafii była też prężna grupa z Jabłonnej i Świerku. Pierwszego dnia zwiedziliśmy renesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, a następnie dotarliśmy do Leżajska, gdzie w klasztorze oo. Bernardynów zwiedziliśmy muzeum, nawiedziliśmy sanktuarium z cudowny wizerunkiem Matki Bożej oraz po Mszy świętej wysłuchaliśmy koncertu organowego. To zagwarantowało nam ucztę dla ucha i oka. W Leżajsku korzystaliśmy też z noclegu i wyżywienia w bernardyńskim domu pielgrzyma. Cisza i spokój pozwoliły nam regenerować siły do kolejnych wyzwań.

Drugiego dnia udaliśmy się na Mszę świętą do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, miejscu urodzin męczennika i patrona Polski. Następnie dotarliśmy do głównego celu naszej pielgrzymki do położonej w Bieszczadach tuż przy granicy Komańczy-Letniska.  To tutaj w klasztorze Sióstr Nazaretanek ks. kardynał Stefan Wyszyński spędził ostatni rok swojego internowania przez władze komunistyczne czyli od października 1955 do października 1956 roku. Siostry cały czas pilnują pamiątek zachowanych po Prymasie Tysiąclecia i udostępniają to miejsce pielgrzymom. Po południu zwiedzaliśmy skansen w Sanoku, muzeum, gdzie zobaczyliśmy drewniane budynki miejskie i wiejskie z tego regionu Polski, gdzie kultura ludowa przepleciona była wpływami katolickimi z zachodu i prawosławnymi ze wschodu.

Ostatni dzień pielgrzymki spędziliśmy w starym i pięknym Sandomierzu, który podobnie jak Rzym leży na  siedmiu wzgórzach. Na jednym dominuje ocalałe skrzydło zamku królewskiego. Nawiedziliśmy katedrę, kościół św. Jakuba oraz św. Józefa. Przeszliśmy Wąwozem św. Królowej Jadwigi oraz trasą podziemną. Dużo czasu spędziliśmy też na rynku staromiejskim, który na szczęście posiada wspaniały ratusz, inaczej miasto wiele by straciło po wyjeździe naszej grupy.

Już myślimy o kolejnych pielgrzymkach…

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Dziś na Mszy Św. o godz. 11.30 dzieci z naszej parafii podziękowały ks. Mariuszowi, ks. Krzysztofowi, p. Mariuszowi Konowrockiemu, s. Marcie,  s. Ines, pp. Grynhagel za trud włożony w przekazywaniu wartości chrześcijańskich na różny sposób.

Imieniny ks. proboszcza

Z okazji imienin
życzymy Tobie, Wielebny Księże,
byś przez całe swoje życie
podążał z ufnością i nadzieją za Panem.
Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją.
Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi,
a Twoje serce niech przepełnia miłość,
którą podzielisz się z potrzebującymi.
Pielęgnuj w sobie uśmiech,
nie zatracaj nigdy poczucia humoru.
Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi,
a On pokaże Tobie Prawdę
i obdarzy Cię swoim błogosławieństwem.

3 Maja 2020

Dzisiaj, dnia 3 maja,  przypada święto państwoweŚwięto Konstytucji 3 Maja oraz święto religijne:  Uroczystość NMP Królowej Polski.
W naszej Parafii jest to Uroczystość Odpustowa. Z tej racji o godz. 1200 –została odprawiona Msza św. zwana Suma Odpustową.

Wielkanoc 2020

Drodzy Bracia i Siostry
Tegoroczna Wielkanoc jest inna niż dotychczasowe dla wszystkich nas rozumianych jako społeczność w skali parafii, miasta, kraju
a nawet całego świata i przez to inna dla każdego z nas osobna. Ale sensem tych Świąt jest Jezus Chrystus – ten sam wczoraj, ten sam
dzisiaj i na ten sam na wieki. I najpiękniejszymi życzeniami, jakie otrzymujemy z okazji Wielkanocy, jest orędzie płynące z pustego krzyża i pustego grobu:
Chrystus Pan umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. To coś więcej niż życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności – to dar, jakim nas obdarował Bóg. To
jest powód naszej wielkanocnej radości, której nic i nikt nie może nam odebrać.

Mając to na uwadze, z całego serca życzymy, Wam Kochani Parafianie i Gościom, abyście śpiewając sercem Alleluja, pozostali zdrowi i szczęśliwi.
Alleluja! Zmartwychwstał Pan prawdziwie! Szczęść Boże. Nie traćmy nadziei. Bóg niech wyprowadzi nas ku dobremu.

Wasi duszpasterze:
ks. Jan, ks. Mariusz i ks. Krzysztof

Wielka Sobota 2020

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”. Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Wielki Piątek 2020

Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej według św. Jana. W tym dniu wierni koncentrują się na rozważaniu biblijnego opisu męki Pańskiej i śmierci Chrystusa na Krzyżu, a następnie na adoracji i uczczeniu krzyża świętego. Liturgia podkreśla bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenia przez mękę.

Wielki Czwartek 2020

„Czas, który teraz przeżywamy, jest dla nas wielką tajemnicą, którą trudno obecnie odczytać. Ufamy, że w przyszłości lepiej i głębiej ją zrozumiemy. Jednak już dziś pragniemy ją przeżywać w duchu pokory i wiary” – napisali biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. „Ta właśnie Pascha – Jezusa i Kościoła – jest dla nas podstawowym światłem i zaczynem, by odnowić i przyjąć sens naszego życia i towarzyszących nam wydarzeń” – czytamy w liście. „Możliwe, że te szczególne Eucharystie, które przeżywamy w ogromnym osamotnieniu i wyciszeniu oraz czas przeżyty na adoracji eucharystycznej, staną się zaczynem odnowy naszej obecności i posługi w życiu diecezji, parafii, wspólnot życia konsekrowanego i w domach formacyjnych” – napisali biskupi. (https://diecezja.waw.pl/6962)

10 rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło małżeństwo prezydenckie Marii i Lecha Kaczyńskich oraz 94 towarzyszące im. Ponieważ w tym czasie mamy obchód Triduum Paschalnego, dzisiaj w naszym kościele o godz. 1300 – została odprawiona Msza św. za tragicznie zmarłych. Następnie do miejsca upamiętniającego to tragiczne wydarzenie udała się symboliczna delegacja, aby oddać hołd pamięci zmarłych i złożyć kwiaty.

Prace plastyczne dzieci

Przedstawiamy nadesłane prace dzieci, które wzięły udział w Drodze Krzyżowej on-line oraz konkursie Ziarenko. Gratulujemy kreatywności i dziękujemy za wspólna modlitwę.

Imieniny s. Ines i p. Mariusza

26 stycznia na Mszy św. o godz. 11.30 składaliśmy spóźnione ale bardzo szczere życzenia imieninowe siostrze Ines i p. Mariuszowi Konowrockiemu- katechetom ze szkół podstawowych nr. 4 i nr 6.

Koncert kolęd Chóru ECHO z Wołomina

19 stycznia o godz. 1900 – z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Chór ECHO z Wołomina.

Koncert kolęd 19.01.2020

Po Mszy św. o godz. 13.00 odbył się Koncert kolęd i pastorałek. Wykonali go: Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej Nr 1 w Otwocku, Schola Kresy,  Zespół Strefa Ciszy oraz zaproszeni goście.

Msza inicjacyjna – modlitewniki

Dziś podczas Mszy Św. inicjacyjnej uczniowie klas III przygotowujący się do I Komunii Świętej otrzymali modlitewniki.

Imieniny w naszej parafii

16 stycznia obchodził imieniny ks. prałat Włodzimierz Jabłonowski, zaś 19 stycznia ks. Mariusz Lech. Z tej okazji obaj solenizanci otrzymali od parafian szczere życzenia.

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2020

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego 2020 potocznie zwaną Uroczystością Trzech Króli. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Mszy św. o godz. 11.30.