Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2021

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2021

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy.
Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).
W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.

Żródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-06.php3

Imieniny ks. Mariusza, p. Mariusza i s. Ines

19  stycznia wspomnienie swojego patrona świętowali ks. Mariusz Lech oraz p. Mariusz Konowrocki , zaś 21 stycznia – s. Ines. Solenizantom złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia.

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

W tym roku nie ma rekolekcji szkolnych w takiej formie jak odbywało się to dotychczas. Jednakże zapraszamy dzieci do udziału w specjalnie przygotowanych dla nich rekolekcjach w piątki 12,19, 26 marca o godz. 16.30, tu w kościele.

Niedziela Palmowa 2021

W Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

Liturgia Wielkiego Czwartku 2021

Msza wieczorna w Wielki Czwartek jest początkiem okresu Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgia Wielkiego Piątku 2021

W Wielki Piątek po południu odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św.  Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża.

Liturgia Wielkiej Soboty 2021

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Liturgię  Wielkiej Soboty rozpoczyna liturgia światła. Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Następnie Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Liturgię kończy Komunia święta.

Liturgia Wielkiej Nocy 2021

Alleluja! Zmartwychwstał Pan prawdziwie! 

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

3 maja, przypada wielkie święto kościelne – Uroczystość MB Królowej Polski, głównej patronki oraz państwowe – Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszej wspólnocie parafialnej w tym dniu obchodzimy odpust.  Święto to zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości i zaakceptowane przez Benedykta XV,  a zatwierdzone w 1923 r. przez Piusa XI.

Data 3 maja nie jest przypadkowa, pozostaje w związku z uchwaleniem pierwszej w Europie Konstytucji. Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie złożył śluby, a częściową realizacją ich było właśnie uchwalenie Konstytucji 3 maja. Święto NMP Królowej Polski stanowi odbicie i celebrację ufnej wiary w to, że Polska i Polacy objęci są szczególną opieką Bożą przez pośrednictwo Maryi.

Pop-Oratorium Totus Tuus

Pod patronatem prezydenta miasta Otwocka, Jarosława Margielskiego, z racji 230 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w naszym kościele, dnia 3 maja, o godz. 19.00, odbył się koncert Pop-Oratorium Totus Tuus. Dzieło to poświęcone jest życiu i działalności św. Jana Pawła II. Komentarz do Oratorium oraz  tekst wykonywanych utworów, ukażą go jako pielgrzyma pokoju na świecie i obrońcę ludzkiego życia. Wykonawcami były dzieci ze SP 6, Zespół Faustynki i grupa śpiewaków Totus Tuus. Muzykę wykonała powiększona orkiestra kameralna Sinfonia Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego.

Koncert z okazji Dnia Matki

Boże Ciało 2021

Pożegnanie ks. Mariusza

Dziś, po 6 latach pracy jako wikariusz naszej parafii pożegnaliśmy ks. Mariusza Lecha. Życzymy, by w nowej parafii błogosławieństwo Boże i opieka Matki Bożej wspierały ks. Mariusza w dalszej pracy duszpasterskiej.

Powitanie ks. Marcina Skolasińskiego

Do naszej Parafii na miejsce Ks. Mariusza Lecha, Bp Romuald Kamiński mianował Ks. Marcina Skolasińskiego. Witamy Go serdecznie.  Ks. Marcinowi życzymy owocnej pracy duszpasterskiej i opieki Patronki Naszej Parafii.

Pop-Oratorium – Totus Tuus

Koncert Pop-Oratorium – Totus Tuus, poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Koncert odbył się dzięki sfinansowaniu przez Zarząd Starostwa Otwockiego.

Imieniny ks. Marcina

Z okazji imienin życzymy Tobie, Księże Marcinie, byś przez całe swoje życie podążał z ufnością i nadzieją za Panem.
Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją. Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi,
a Twoje serce niech przepełnia miłość, którą podzielisz się z potrzebującymi.

Sonanto – koncert pt. „Pieśni Niepodległej

28 listopada 2021 roku o godz. 19.00 w wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego „Sonanto”, odbył się koncert pt. „Pieśni Niepodległej”. W programie koncertu – muzyczna opowieści o polskiej drodze do wolności.

90-lecie SP 4

Główne uroczystości 90-lecia szkoły przechodzą do przeszłości, choć pamięć o nich będzie jeszcze długo w nas trwała. Było przepięknie !! Od dzisiaj razem tworzymy dalszą historię naszej CZWÓRKI, nowe pokolenia uczniów bierzemy pod swoją opiekę.

Wizytacja i rekolekcje adwentowe 2021

Dzisiaj w naszej parafii rozpoczęła się wizytacja kanoniczna. Przeprowadził ją J. E. Bp Jacek Grzybowski. Również dzisiaj rozpoczęliśmy rekolekcje adwentowe. Poprowadził je ks. Łukasz Szkarłat. Będą one trwać do środy włącznie.