Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku

Rok 2023

Pasterka 2023


Roraty 2023

Fotorelacja z Rorat autorstwa Tomasza Mazana. Serdecznie dziękujemy!


Imieniny księdza Marcina


Imieniny księdza proboszcza

Z okazji imienin pragniemy Ci, księże Proboszczu życzyć zdrowia, błogosławieństwa i Matczynej opieki oraz dalszych powodzeń w posłudze duszpasterskiej. Księże Proboszczu, na każdy dzień życzymy Ci zdrowia oraz błogosławieństwa Bożego. Niech Jezus nieustannie pomaga Ci i dodaje siły w prowadzeniu parafii.


Galeria zdjęć z Balu Wszystkich Świętych

Załączam linki do galerii i propozycję jak te zdjęcia udostępniać.

Otóż:

– zdjęcia są wgrane już na Facebooka Balu (niższa jakość)

– Google Photos (wyższa jakość, w miarę wygodne przeglądanie i pobieranie)

– Dropbox (najwyższa jakość, mniej wygodne pobieranie)

Linki

https://bit.ly/DropboxBWS2023http://bit.ly/PhotosBWS2023

http://bit.ly/PhotosBWS2023

https://bit.ly/FacebookBWS2023

Tomasz Mazan


Uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego

1 października nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Od teraz relikwie Świętego są obecne w kaplicy, która też będzie miejscem stałej adoracji Najświętszego Sakramentu. Na ręce o. Rafała Kwiatkowskiego OFMConv. składamy serdeczne podziękowania dla o. Gwardiana i całej wspólnoty Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa za przekazanie naszej parafii relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Również dziś rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Św. Maksymilian – niosący miłość”. Laureatom serdecznie gratulujemy!


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu.


Uroczystość NMP Królowej Polski – parafialny odpust

Dziś obchodziliśmy uroczystość NMP Królowej Polski,  głównej Patronki naszej Ojczyzny. Jest to zarazem nasz odpust parafialny. Suma odpustowa z procesją była odprawiona o godz. 12:oo.


Wielkanoc 2023

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. W tym okresie używa się w liturgii białego koloru szat liturgicznych.


Wielka Sobota 2023

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.


Wielki Piątek 2023

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.


Wielki Czwartek 2023

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.


Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Dzisiejsza Niedziela Palmowa Męki Pańskiej rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Na Mszy św. o godz. 11.30 uczestnicy wzięli udział w procesji dookoła kościoła z palmami w rękach.


Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii

W piątek 31 marca ulicami naszej parafii odbyła się Droga Krzyżowa.


Bierzmowanie 25.03.2023

W sobotę, 25 marca o godz. 18.00  młodzież z naszej parafii otrzymała sakrament bierzmowania. Sakrament został udzielony przez ks. Prałata Stanisława Markowskiego.


Poświęcenie sztandaru SP 6

2 lutego 2023 roku w 60-tą rocznicę oddania do użytku nowej siedziby szkoły nr 6, odbyło się Święto Szkoły podczas, którego został przekazany nowy Sztandar Szkoły.

Rano podczas uroczystej Mszy Świętej, społeczność szkolna wraz z władzami miasta na czele z panem Prezydentem Miasta Otwocka panem Jarosławem Margielskim uczestniczyła w poświęceniu sztandaru przez ks. Huberta Walczyka.